Právě čtete

3 způsoby, jak využívám lógr v zahradě. A na co se mi neosvědčil?

506  
Sdílet: 

3 způsoby, jak využívám lógr v zahradě. A na co se mi neosvědčil?

Nemám ráda, když se věci jen tak vyhazují a snažím se je využít do posledního kousku. Nejinak tomu je u kávového lógru. Od doby, co mám zahradu, už v odpadcích nekončí.

24. 7. 2025 4 min. čtení Jana Duffková
3 způsoby, jak využívám lógr v zahradě. A na co se mi neosvědčil?

Denně si dělám filtrovanou kávu a vždy je mi líto vyhazovat použitá mletá zrnka jen tak do koše. Občas je tam sypu, protože káva skvěle pohlcuje pachy. Jenže při množství kávy, kterou doma vypijeme, by to bylo zbytečné plýtvání cennou surovinou, kdyby veškerá skončila mezi odpadky.

Navíc –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ rostlinný odpad u nás doma běžně do směsného odpadu nevyhazujeme. Končí buď na kompostu, nebo v bio popelnici. A kávová sedlina mezi rostlinný odpad patří také.

Mám čerstvý lógr. Co s ním, abych ho mohla dál použít?

I když už umletá zrnka vydala vše dobré pro mé chuťové pohárky, mají ještě další využití třeba v zahradě. Ale nepatří tam hned po dopití horkého šálku.

lógr na zahradě

Kávu, která zbyla ve filtru, vždy rozprostřu na pečicí plech a nechám dobře proschnout. Jinak má tendenci plesnivět, a to se mi v zahradě rozhodně nehodí. Po usušení ji hned používám, případně skladuji v dobře uzavíratelné nádobě a počkám, až nasbírám množství, které potřebuji. Dá se také mrazit, ale na tuto metodu mi v mrazáku nikdy nezbývá místo.

Káva jako lákadlo pro žížaly do kompostu

Už jsem zmiňovala, že přebytečný lógr sypu na kompost. Pro tento účel nemusí být perfektně proschlý, ale i tak je lepší ho rozvrstvit, aby dýchal a neplesnivěl. Kromě toho, že se tím zbavíte tohoto kuchyňského odpadu, děláte i prospěšnou věc pro svůj kompost. Lógr láká žížaly a ty samozřejmě potřebujeme, když chceme mít z čerstvého rostlinného odpadu kvalitní humus.

Pomocník při hnojení zahradních rostlin i pokojovek

Lógr sice nenahradí klasická hnojiva, protože nemá až takovou sílu, ale když už ho člověk má a chce využít, jako doplněk se hodí. Obsahuje totiž dusík, a ten rostliny potřebují pro správný růst listů a celkovou vitalitu.

Lógr vs. nálev

Používám ho dvěma způsoby:

  1. Vysušený lógr nasypu na povrch okolo rostliny (ale tak, aby se přímo rostliny nedotýkal) a jemně zapracuji do povrchu zeminy. Nedávám ho moc. Jen tak 2 lžíce na rostlinu, zhruba jednou měsíčně. Ale pozor – káva drží vodu, takže bude působit tak trochu i jako mulč. S tím je potřeba počítat a dohlédnout na rostliny, které nemají rády přemokření.
  2. Vytvořím si zálivku tak, že nechám asi 4 hodiny louhovat 2 lžíce lógru v 1 litru vody. Pak ji přecedím a použiju při zalévání. Ne ale častěji než jednou za 14 dní. Pozor! Nenalévat na listy!

Pokojovky mají jiné dávkování


Protože jsou pokojové rostliny v květináčích, je jednodušší je přehnojit. Proto nikdy nedávám více než 1 lžičku na květináč / 2 lžičky na litr vody.

Které rostliny rády kávu a které ne?

Stejně jako u lidí i mezi rostlinami se najdou odpůrci kyselosti.

Nikdy kávu nepřidávám k čerstvě zasazeným rostlinám nebo tam, kde očekávám klíčení. Lógr totiž může stále obsahovat zbytky kofeinu, který jemné výhonky poškodí, nebo dokonce zahubí. Obecně se držím pravidla, že „šálek kávy“ mohu nabídnout jen zdravým, zakořeněným a kyselomilným rostlinám.

V mojí zahradě se to týká třeba některých bylinek (petržel, libeček, meduňka), kvetoucích trvalek (např. kakosty, zvonky, astry nebo plamenky), hortenzií, ale také jahod nebo rajčat. Z pokojovek zvu na kávu tropické vlhkomilné rostliny – třeba monsteru nebo masožravky. Vždy doporučuji konkrétní druh rostliny raději ověřit, abyste jí místo pomoci spíš neublížili.

Kdo nepřijal mé pozvání na kávu? Škůdci!

Mám vyzkoušeno, že sedlina nevoní mravencům. Takže když jsem je načapala, jak si na čerstvých výhoncích mých bobkovišní pěstují mšice, postavil se jim lógr do cesty. Nakonec nevoní ani těm mšicím.

Jak použít lógr proti škůdcům

To samé jsem udělala u jahod proti slimákům. Myslím, že to docela zabralo, a jsem ráda, že to šlo jinak než nějakou chemickou cestou – po té bych sáhla až opravdu v krajním případě.

Jako repelent mě ale lógr zklamal. Ačkoliv jsem z několika zdrojů slyšela o jeho účincích proti vosám, komárům nebo pavoukům, u mě se to neosvědčilo. Když jen tak ležel na misce, vosa si na něj dokonce sedla. A když jsem ho zkusila zapálit a odpuzovat tak hmyz dýmem, nakonec jsem z terasy vypudila především sebe, protože se v tom kouři nedalo být. Toto tedy nemohu, na rozdíl od ostatních způsobů využití kávové sedliny, doporučit.

Tak ať vám káva chutná a v zahradě je dobrým pomocníkem!

Udržitelnost v Tchibo

Udržitelnost v Tchibo

Neseme odpovědnost za svět, v němž žijeme nejen dnes, ale chceme v něm žít i zítra. Mrkněte se na naše kroky směřující k udržitelnosti.

Více informací
Pokud se vám článek líbil, mohlo by vás také zajímat
Další články