Právě čtete

Trnkový gin

11139  
Sdílet: 

Trnkový gin

Vyrazte ven a hledejte trnky. Krásně se projdete a přinesete si domů modré poklady. A čím déle je ponecháte v ginu, tím bude váš domácí trnkový aperitiv lahodnější.

14. 10. 2016 2 min. čtení Kateřina Winterová
Trnkový gin

Trnky jsou nádherné keře. Na jaře jsou obsypané bílými léčivými kvítky s červenými tyčinkami a na podzim šedo-modrými kulatými plody. Trnkové plody obsahují vitamíny i svíravé třísloviny, které křiví pusu, ale i stahují a dezinfikuji například zažívací orgány nebo působí proti kašli. Teď je ten pravý čas vyrazit do přírody a posbírat je dřív, než vás předběhnou ptáci, pro které jsou trnky spolu s jeřabinami a šípkem vítanou pochoutkou a trnité keře i útočištěm. Letos jsme trnky v Herbáři vařily jako povidla a naložili jsme je také do ginu. Tak to totiž dělají Britové a o Vánocích se těší z lahodného sloe ginu, aperitivu krásné tmavě rudé barvy i jemné chuti jalovce a trnek. I Jamie Oliver má na svém blogu recept na trnkový gin a radí použít opravdu dobrý alkohol, aby vaše námaha při sběru a čekání na první doušek byla po zásluze odměněna.

Na rozdíl od něj jsem však do trnek a ginu žádný cukr nepřidala a přesto nám chutnal. Je ale potřeba, aby byly trnky přemrzlé, ať už sbírané po prvních mrazících nebo vytažené z mrazáku. Jsou pak sladší a jemnější. Někdo také trnky do ginu propichuje, ale nám se krásně vymacerovaly i tak. Trnky se nakládají i do vodky a rumu. K macerování plodů se kromě cukru může přidat i koření jako hřebíček nebo skořice. Ale to už bychom byli v jiném receptu.

trnkovy gin _DSC3998

Suroviny

1 lahev cca 750 ml
3 plné hrsti trnek
1 lahev kvalitního ginu
2 pl bio řepného cukru podle chuti

Postup

Do prázdné čisté lahve nasypeme trnky zhruba do 3/4 obsahu. Nejméně však do poloviny. Lahev dáme do mrazáku a nejméně 24 hodin necháme mrazit. Trnky tak mírně zesládnou a ztratí na své svíravé chuti. Poté lahev s přemrzlými trnkami dolijeme kvalitním ginem. Pokud máte raději sladší alkohol, přidejte do lahve i cukr. Uložte do spíže nejméně na 2 měsíce. První týdny často protřepávejte. Poté se trnkový gin podává jako aperitiv.

trnkovy gin _DSC4653

Pokud se vám článek líbil, mohlo by vás také zajímat
Další články