Znáte takové ty dny, kdy ráno vypadá jako večer a ocelově šedá obloha hrozí pádem k zemi? Čas se zoufale vleče a do duše se vkrádá splín. Pokud se tak stane zrovna ve volnu, třeba na státní svátek 28. října nebo v neděli, nezoufejte. Nedejte špatné náladě šanci a pusťte se do dlouho odkládaného úkolu. Horší už to být stejně nemůže a až se večer ohlédnete zpět, bude vypadat mnohem menší a zvládnutelnější a vaše sebevědomí poskočí. A pokud ho dokončíte, budete si připadat jako superman! Nebo superžena, samozřejmě.
Uspořádejte s dětmi fotky z dovolené nebo z minulého roku, začněte skládat puzzle nebo si zahrajte společně stolní hru. A upečte si k tomu něco dobrého – z kuchařky Sladká první republika.
Rozbalit
Sbalit
Bezlepkový oříškový sněhový dort
Příprava 1 hodina, pečení 35 minut
Ingredience
Těsto
12 bílků
400 g krupicového cukru
400 g mletých oříšků
máslo na vymazání formy
mleté oříšky na vysypání formy
Krém
1 sáček vanilkového pudinku
250 ml mléka
250 g másla
2 lžíce moučkového cukru
3–4 lžíce pikantní rybízové zavařeniny
Poleva
100 g hořké čokolády
125 ml smetany ke šlehání (33%)
sezonní ovoce k ozdobení
Postup
Troubu předehřejeme na 160 °C. Jednu větší a jednu menší dortovou rozevírací formu vymažeme máslem a vysypeme mletými oříšky. Dort můžeme upéct i jednopatrový z polovičního množství.
Z bílků ušleháme tuhý sníh. Po lžících do něj nejprve zašleháme polovinu cukru, zbylý cukr promícháme s ořechy a zašleháme do sněhu. Těsto vlijeme do formy a v předehřáté troubě pečeme zhruba 35 minut do růžova, až se odtáhne od formy. Pozor, oříšky se rády připalují!
Pudinkový prášek rozmícháme v troše mléka, zbylé mléko přivedeme k varu, vlijeme do něj rozmíchaný pudinkový prášek a mícháme, až zhoustne. Za občasného promíchání necháme vychladnout.
Na polevu rozlámeme čokoládu do smetany a zahříváme, až se rozpustí a poleva mírně zhoustne. Máslo, cukr a zavařeninu třeme dohladka. Po částech vmícháme vychladlý pudink. Obě hmoty musí mít stejnou teplotu, aby se krém nesrazil.
Každý upečený a vychladlý korpus jednou prořízneme, potřeme krémem a spojíme. Krémem potřeme i povrch a boky obou korpusů a menší položíme na větší. Celý dort přelijeme čokoládovou polevou a podle chuti ozdobíme sezonním ovocem.
Kmínové rohlíčky
Příprava 30 minut, kynutí 30 minut, pečení 10 minut
Ingredience
Kvásek
100 ml vlažného mléka
1 lžička krupicového cukru
21 g droždí (1/2 kostky)
Těsto
280 g hladké mouky
špetka soli
80 g másla
3 vejce
1–2 lžíce kmínu
mouka na pomoučení
Postup
Ve vlažném mléce rozmícháme cukr a rozdrobené droždí a necháme na teplém místě vzejít kvásek. Trvá to zhruba 10–15 minut.
Prosátou mouku lehce osolíme, vmícháme 30 g změklého másla a 2 vejce, vlijeme kvásek a nejprve vařečkou a pak ručně vypracujeme hladké pružné těsto. Poprášíme ho moukou, zakryjeme utěrkou a necháme zhruba 30 minut kynout.
Vykynuté těsto rozválíme na pomoučeném vále na obdélník silný zhruba 5 mm, rozkrájíme ho na čtverce a ty úhlopříčně přepůlíme na trojúhelníky. Na širší stranu každého trojúhelníku dáme kousek zbylého másla a těsto stočíme do tvaru rohlíčku. Vyskládáme je na plech vyložený pečicím papírem, potřeme zbylým rozšlehaným vejcem a posypeme kmínem. Rohlíčky pečeme v troubě předehřáté na 180 °C zhruba 10 minut dozlatova.
TIP: Hebké kynuté rohlíčky chutnají nejlépe ještě teplé nebo vlažné. Do rohlíčků můžete zabalit i kousek tvrdšího sýra (typu ementál, gouda, Madeland) nebo škvarky.
Více receptů z období první republiky naleznete v knize Sladká první republika nebo na facebookové stránce Retrovaření.