Chřest se pěstuje na našem území od dob Rakouska-Uherska a naši pěstitelé patří k nejlepším v Evropě. No není to dobrý důvod dát mu šanci? Mám pro vás tři své oblíbené recepty, se kterými tuto sezonní zeleninu spotřebujete prakticky beze zbytku.
Zelený, nebo bílý?
Bílý i zelený chřest jsou stejná rostlina, rozdíl dělá pěstitelský postup. Zjednodušeně řečeno, ten bílý neobsahuje chlorofyl, protože roste ve tmě. Je křehčí a jeho chuť je více nahořklá. A musíte ho loupat, kdežto zelený je dobrý i bez toho.
Jak připravit chřest
Vždycky musí projít tepelnou úpravou. Vaří se ve vodě (nedávejte jí zbytečně moc) a ideálně na stojato tak, aby voda sahala jen těsně pod hlavičky. Ty se díky tomu připraví jen „v páře“. K tomu potřebujete speciální vysoký hrnec na chřest. Nemusíte ho ale hned pořizovat, chřest je dobrý, i když se povaří včetně hlaviček.
- Zelený chřest: 3 minuty stačí
- Bílý chřest: 8 minut
Při společném vaření používám malý trik: po 5 minutách přidám k bílému chřestu ten zelený a nechám je dojít společně.
Zejména ten zelený je dobré blanšírovat – okamžitě zchladit ledovou vodou nebo ještě lépe ve vodě s ledem. Pak mu zůstane nádherně svěží zelená barva a stonky (správně pazochy) budou křupavé a křehké.
Chřest beze zbytku? Z odřezků si připravte vývar, který využijete v dalších chřestových receptech!
V kuchyni prostě nerada vyhazuju. A příprava chřestu s sebou obvykle vyhazování nese: tuhé konce pazochů a slupky z bílého chřestu končí v koši – pokud samozřejmě nemáte kompost. Ale i tehdy je jich škoda.
Co odlomit?
Ohněte stonek v prstech – jednou rukou ho držte cca v polovině a druhou na spodním konci. Chřest se sám zlomí v místě, kde čerstvá dužina přechází v dřevnatou. Ta není moc dobrá a jíst ji nechcete, ale na vývar se hodí.
Stačí vložit odřezky do vody, osolit, opepřit a nechat 10 minut povařit. Nedávejte o moc víc vody, než aby překryla zeleninu, jinak byste si vytvořili spoustu horké vody vzdáleně chutnající po chřestu. :-)
Chřest beze zbytku poprvé: krémová chřestová polévka s klíčky
Miluju kvalitní polévkové krémy – jsou jemné a chuťově výrazné. K tomu chřestovému přidávám klíčky, kombinace nasládlé chuti chřestu a nahořklé stopy klíčků je milou variantou jarní odlehčené večeře.
Do polévky můžete použít téměř veškerý chřest bílý, zelený i mini chřest.
Na 4 porce potřebujete:
- 200 g chřestu, jaký je zrovna po ruce (polévka bývá lepší z bílého)
- 1 brambora – pokrájet na drobné kostky
- 1 šalotka – pokrájet najemno
- 1 stroužek česneku – odstraňte střed a nakrájejte na plátky
- 1 lžíce másla
- 1 l zeleninového vývaru (kvalitní domácí bude vždycky chutnat nejlépe)
- 100 g zeleného chřestu na ozdobu (nemusíte, ale posune servírování na úroveň jako v restauraci)
- 200 g smetany na vaření (za mě nejlépe 15%)
- čerstvé klíčky na dozdobení
- větvička tymiánu (nemusí být)
Postup:
- Nejdříve očistím chřest a ze slupek a odřezků připravím rychlý chřestový vývar (vizte výše).
- Mezitím si připravím zbylou zeleninu: brambory, šalotku a česnek.
- Šalotku osmahnu do změknutí na lžíci másla, přidám brambory a bílý chřest, rychle orestuju a podliju vývarem a chřestovým odvarem. Osolím, opepřím a přidám pár větviček čerstvého tymiánu, pokud ho mám.
- Polévka se vaří do úplného změknutí zeleniny, je to cca 15 minut. Než se uvaří, stihnu blanšírování zeleného chřestu: 2–3 minuty povařit ve slané vodě a pak prudce zchladit.
- Když je zelenina v polévce měkká, vyndám tymián a polévku rozmixuji a podle potřeby doladím konzistenci: přidám smetanu, případně i další vývar nebo vodu.
- A můžu servírovat: každou porci ozdobím zeleným chřestem, a když zrovna jsou, tak i klíčky (jak bylinkové, tak i luštěninové, nejlepší jsou za mě řeřicha a mungo), které přidají další chuťový rozměr.
Chřest beze zbytku podruhé: italské risotto s chřestem
Pravé italské krémové risotto je klasika, která se složitě jenom tváří. Pokud mu věnujete trochu péče a nebudete od vaření utíkat, odvděčí se vám kulinářským požitkem, jímž navíc zabodujete u všech, kterým ho naservírujete.
S „naším českým rizotem“ má společné jméno a rýži – i když na risotto se používá jiná odrůda. Konzistence je úplně jiná, ale zkuste jí dát šanci. Výhodou je zkusit nejdříve risotto v restauraci, abyste vystihli výslednou podobu.
U risotta se vyplatí příprava všech surovin předem. Podlévání a míchání si bude žádat veškerou vaši pozornost, proto je vhodné mít vše po ruce a jen přidávat do hrnce.
Na 2 porce potřebujete:
- 2 lžíce másla
- 1 lžíce kvalitního olivového oleje
- 1 šalotka – pokrájet najemno
- 1 hrnek kulatozrnné italské rýže Arborio
- 2 dcl suchého bílého vína
- chřestový vývar (vizte výše)
- 1 hrst mladého zeleného chřestu, včetně celých stonků – pokrájejte na štafličky nebo tenká kolečka; špičky nechte asi 2,5 cm dlouhé a dejte je stranou
- 70 g vyzrálého parmazánu – nastrouhat před vařením
- čerstvě mletý pepř
- kvalitní vločková sůl
Postup:
- Na másle a oleji (1 : 1) orestuju šalotku do měkka. Nesmí začít hnědnout, aby risotto nebylo nahořklé.
- Přisypu rýži a za stálého míchání nechávám každé zrnko obalit chutí šalotky a jemnou vrstvičkou tuku. Pak ji podliju vínem a nechám zcela odpařit alkohol (alkohol přestane být z jídla cítit).
- Pak začnu podlévat vývarem, hezky naběračku po naběračce, a průběžně míchám. Každou naběračku nechám zcela odpařit, než přidám další – tohle opakuji zhruba 10 minut.
- Pak přidám nakrájený chřest a dál pokračuju s přidáváním a odpařováním vývaru – dalších 5 minut.
- Nakonec přidám hlavičky chřestu a nechám je poslední 3 minuty dojít v risottu. Ještě předtím, než se z risotta odpaří všechna voda.
- Ochutnám: rýže by měla být na skus, tedy ne bláto, ale uvnitř zrnka je zřetelná struktura. Pokud je ještě moc tvrdé a křupe, vařím dále.
- Je-li vše v pořádku, vmíchám strouhaný parmazán a podle chuti naředím risotto dalším vývarem. Pravé italské risotto má být krémové, nenechte ho tedy úplně vysušit. Na závěr vmíchám lžíci másla na zjemnění a finálně dochutím solí a pepřem.
Klasický recept: jarní brambory a jemný chřest na másle
Tento recept nevyužívá chřestový vývar, zato na něj dodává suroviny. :-) Takto připravený chřest je oblíbená klasika a určitě ho vyzkoušejte. S prvními bramborami je to neodolatelná kombinace.
Na 2 porce potřebujete:
- 200 g chřestu – lze nakombinovat bílý a zelený
- 1 lžíce másla
- 1 lžička dijonské nebo estragonové hořčice
- ½ kg malých francouzských brambor odrůdy Grenaille (na pultech je najdete také jako zámecké brambory)
- pár kapek čerstvě vymačkané citronové šťávy
- hrst sekané hladkolisté petržele
- sůl
Postup:
- Připravím si chřest: bílý oloupu (slupky a dřevnaté konce putují na vývar ze začátku článku), zelený pouze zkontroluju, a pokud je zcela čerstvý a bez vad, můžete ho použít celý.
- Veškeré odkrojky si však ponechte na zmiňovaný vývar pro další recepty.
- Chřest na másle se připravuje v pánvi. Používám tu nejširší, kterou mám. Stonky je třeba vyskládat na dno v jedné vrstvě, aby se připravovaly stejnoměrně.
- Na pánev kromě chřestu pokrájím na kousky máslo, přidám hořčici a jemně všechny stonky posolím. Přiliju vodu (nebo právě chřestový vývar) tak, aby byl chřest ponořený, ale úplně se nekoupal. Pomalu přivádím k varu.
- Nyní začnu také s přípravou brambor. Francouzské brambory se neloupou, stačí je lehce okartáčovat. Vařím je v páře, abych zachovala co nejvíc vitaminů, stačí jim 5–7 minut. Pak je stáhnu z ohně a nechám dojít pod pokličkou.
- Při varu udržuju chřest na půl plamenu do změknutí, trvá to asi 5–7 minut podle síly stonků – za tu dobu by se měla akorát odvařit tekutina. Pokud by bylo třeba (stonky nezměkly), trochu vody přiliju.
- Nakonec už jen lehce dochutím citronovou šťávou. Před podáváním promíchám brambory se lžící másla a nasekanou petrželkou. Servíruju s chřestem vyskládaným v řadě, částečně přelitým emulzí z pánve.
A co dál s chřestem?
- Zbylo vám pár stonků? Stačí je povařit pět minut v osolené vodě a vyšperkovat s nimi salát. Přidejte k oblíbené směsi listového salátu v jednoduché zálivce – olivový olej, javorový sirup a citronová šťáva s vodou dle chuti a je to!
- Chřest je vynikající také v páře s další zelenou zeleninou, jako jsou fazolky, brokolice, hrášek nebo lusky. Můžete je podávat samotné, s máslem, dipem nebo domácí majonézou.
- Protože chřest má sezonu podobně jako medvědí česnek, můžete toho využít a udělat si jednoduchou topinku. Rozetřete medvědí česnek s olejem a solí a navrch vyskládejte povařený chřest.
- Chřest a vajíčka jdou chuťově velmi dohromady. Můžete jím doplnit třeba míchaná – nechat najemno nakrájený stonek 2 minuty zavadnout v míchanici, nebo je přidat do klasické omelety.