Právě čtete

Uvařte domácí povidla a upečte kynuté nebo slovenské „parené“ buchty

11428  
Sdílet: 

Uvařte domácí povidla a upečte kynuté nebo slovenské „parené“ buchty

Povidla a kynuté těsto jdou prostě dohromady. Švestek bylo letos požehnaně, byla by tedy škoda si z nich užít jen kynuté knedlíky a drobenkové koláče. V zimě se povidla budou hodit a můžete je použít do spousty receptů.

23. 8. 2024 4 min. čtení Martina Chomátová
Uvařte domácí povidla a upečte kynuté nebo slovenské „parené“ buchty

Kynuté těsto je podle mě trochu opomíjené, což je škoda. Sama jsem s ním na začátku trochu bojovala, ale pak jsem šla na kurz Věrky Hladké a od té doby jsme s kynutým těstem nerozlučná dvojka. S jejím receptem můžete udělat vše, nemusíte řešit žádné další varianty. A třeba právě s klasickými českými kynutými buchtami sklízím vždycky úspěch a častokrát během návštěvy dělám druhý pekáč, protože prostě najednou někam zmizely.

Slovenské parené buchty si u nás doma našly hned po vyzkoušení své místo. V Čechách jsme zvyklí na kynuté knedlíky s čerstvým ovocem, ale slovenská varianta s povidly je skvělá a tento kulinářský skvost bychom měli zařadit do svého kuchařského repertoáru.

Nejdřív si uvaříme povidla

Samozřejmě můžete do buchet použít povidla kupovaná, ale máte-li tu možnost nebo prostě nevíte, co s tolika švestkami, pusťte se do domácích. Nejsou vůbec složitá.

Ingredience na 1 litr povidel

  • 3 kg švestek
  • 500 g cukru
  • 100 ml octa

 

Švestky si omyjeme, vypeckujeme a nakrájíme na menší kousky. Můžeme je i rozmixovat, čímž ale vznikne hladká hustá pasta. Já mám raději, pokud v povidlech nějaké kousky švestek zůstanou, proto je jen nadrobno pokrájím.

Nakrájené švestky dáme do misky, přidáme cukr, ocet a důkladně promícháme. Takto necháme do druhého dne, kdy pak vše na mírném plameni vaříme do požadované konzistence. Do sklenic dáváme ještě horké a po uzavření je otočíme dnem vzhůru, aby se přichytilo víčko. A máme hotovo. 

Pečeme podle českého receptu: kynuté buchty

Ingredience na jeden plech:

  • 750 g hladké mouky
  • 165 g cukru krupice
  • 150 g rozpuštěného másla
  • 300 ml mléka
  • 6 žloutků
  • 42 g droždí
  • špetka soli
  • špetka muškátového oříšku
  • sádlo
  • máslo
  • rum
  • 200 ml povidel

Kolik toho bude? Na pekáč 35×20 cm se mi vejde nějakých 26 buchet, podle velikosti.

Recept na kynuté buchty s povidly (nebo tvarohem)

  1. Nejdříve si připravíme kvásek – do malého rendlíčku dáme 100 ml vlažného mléka, lžíci cukru a mouky (z odváženého množství) a rozdrobíme celé droždí. Mícháme metličkou dokud se droždí úplně nerozpustí. Kvásek necháme v teple vzejít, aby zdvojnásobil objem, že pracuje, jak má, poznáme i podle toho, že se mu na povrchu udělají bublinky. 
  2. V míse si smícháme zbylé suché suroviny, přidáme žloutky, rozpuštěné máslo (pozor, nesmí být horké, aby se žloutky nesrazily), zbylé mléko a vzešlý kvásek. Vařečkou nebo robotem vypracujeme těsto, které bude hladké a nebude se lepit na strany mísy. Pak ho pomoučníme a přikryjeme utěrkou. Necháme kynout na teplém místě cca hodinu. A jak se píše ve starých kuchařkách – kolem kynutého těsta se neběhá ani nekřičí, tak mu najděte v kuchyni nějaké pěkné místo a pošlete děti ven.

  1. Než těsto nakyne, můžeme si připravit náplň. Připravená povidla rozmícháme s trochou skořice a rumu. Pokud chceme tvarohovou náplň, na jednu vaničku tvarohu dáme lžíci moučkového cukru, lžíci rozinek a žloutek.
  2. Vykynuté těsto si vyválíme na pomoučené ploše na tloušťku asi 1 cm a nakrájíme na čtverečky cca 5×5 cm. Ty si vždy prsty trochu roztáhneme, dáme náplň a balíme vždy protilehlé rohy k sobě, do tvaru měšce. Jeho konec pak zakroutíme a skládáme do sádlem vymazaného pekáče. Jednotlivé buchty ze všech stran také pomažeme sádlem, aby se k sobě nepřilepily.

  1. Hotové buchty necháme ještě asi půl hodiny kynout, pak je pomažeme žloutkem a dáme do vyhřáté trouby péct na 170 °C asi 25–30 min.

U českých „Honzových buchet“ platí, že i když vám přijdou hotové, ještě je tam chvíli nechte. Klasicky zlatavá barva, která je vždy ukazatelem konce pečení, je u buchet málo. Správné buchty mají být na okrajích vlastně skoro připálené, pak jsou akorát. Po vyndání buchet z trouby je ještě horké potíráme rozpuštěným máslem s rumem. Podle mě je to nejlepší moment z celého pečení. Buchty krásně syčí a provoní celou místnost.

Pečeme podle slovenského receptu: parené buchty

  • 500 g polohrubé mouky
  • 300 ml mléka
  • 30 g krupicového cukru
  • 42 g droždí
  • špetka soli

Kolik toho bude? Z tohoto receptu jsem připravila zhruba 15 buchet (knedlíků), ale samozřejmě záleží, jak je uděláte velké.

Recept na parené buchty (knedlíky) s povidly

  1. Z trochy mléka, lžíce cukru a droždí si připravíme kvásek stejně jako u českých buchet. Zbylé suché suroviny smícháme, přidáme zbytek mléka a vypracujeme pevné nelepivé těsto, které pomoučníme a necháme pod utěrkou vykynout.
  2. Vykynuté těsto opět vyválíme na cca 1 cm silný plát a dělíme na čtverečky o velikosti asi 5 x 5 cm. Na ty dáme povidla a balíme je stejně jako buchty. Nejdříve rohy k sobě, pak zakroutit a dávat na pomoučenou plochu dokynout asi 30 minut.

 

  1. Knedlíky vaříme v páře, takže si do hrnce dáme pařáček a nalijeme vodu asi centimetr pod jeho dno. Knedlíky jsou v páře hotové asi za 6–8 minut. Po vyndání je hned propíchneme, aby se nesrazily a můžeme servírovat. Klasicky se potírají rozpuštěným máslem, sypou se cukrem a mákem.

Tak dobrou chuť – a dejte vědět, které buchty vám chutnají více. :-)

Ušetřete 20 % s přeplatným kávy Tchibo

Ušetřete 20 % s přeplatným kávy Tchibo

Získat předplatné
Pokud se vám článek líbil, mohlo by vás také zajímat
Další články