Právě čtete

Poslední zavařeniny

7707  
Sdílet: 

Poslední zavařeniny

Říká se jim podzimní ovoce, všem těm bobulím. Jeřabiny, trnky, šípky, hloh, rakytník, dřišťál i dřínek. A všechen tenhle ptačí zob miluju. Hlavně když je můžu sbírat ve volné přírodě na stromech a keřích, někde u staré zarostlé cesty mezi poli, kde mají zvířata a ptáci své úkryty. Cítím se pak jako něžná lovkyně a krása těch plodů mě tak rozradostňuje, že si pořád musím opakovat: „Tak se uklidníme…“

1. 11. 2015 2 min. čtení Kateřina Winterová
Poslední zavařeniny

Letos jsme měli štěstí a natočili jsme si do herbářového šuplíku skoro všechny tyhle byliny na jednom místě, kde ještě neřádili ptáci a nesezobali veškeré plody. Taky už byly přízemní mrazíky a bobulky začaly sládnout. Tím pádem byl nejlepší čas na to je naložit, zavařit, nasušit a povařit právě do posledních zavařenin. Jeřabinová vám bude chutnat jak na sladko tak i s pečeným masem. Nám ji babička dávala i do čaje, když jsme byli s bráchou malí. Šípkovou zavařeninku mám ráda nejen kvůli její chuti, ale i pro ten poetický název.

Horší už je její zpracování. Každý, kdo ji připravoval, si postěžuje na nekonečné a pracné vylupování semínek, bubáků a stopek. Ale pak se stejně rozplývá nad tou dobrotou, stejně jako já. Takové linecké cukroví s šípkovou, po tom se jenom zapráší! Tak hurá na lov, ať jste rychlejší než ptačí zobáčky!

Jeřabinová zavařenina

zavareniny_DSC2260

Suroviny:
1 kg jeřabin
600 g třtinového cukru
citronová šťáva z jednoho citronu

Postup:
Jeřabiny zbavíme střapin a pořádně omyjeme. Dáme do hrnce a podlijeme vodou. Podusíme je doměkka. Pak si dáme část rozvařených jeřabin stranou a zbytek propasírujeme. Vložíme vše dohromady i s cukrem zpět do hrnce a vaříme, dokud se cukr nerozpustí. Podle chuti zakápneme citronovou šťávou a horké plníme do sklenic. Pro delší uchování zavaříme.

Šípková zavařeninka

zavareniny_DSC2299

Suroviny:
800 g zralých šípků
200 g třtinového cukru

Postup:
Šípky omyjeme, zbavíme bubáků a stopek, přepůlíme a vydlabeme semínka s chloupky. Opláchneme, dáme do hrnce, zalijeme vodou a povaříme do měkka. Pak propasírujeme a přidáme cukr. Vaříme do požadované konzistence. Nakonec naplníme sklenky a zchladlé dáme do lednice. Pro delší uchování zavaříme.

Tip: Podobně jako jeřabiny či šípek si zavařte i rakytník. Propasírujte a cukru dejte více, rakytník je totiž hodně kyselý. Ale záleží na vaší chuti. Je pak skvělý do jogurtů nebo na palačinky.

zavareniny_MG_1630

zavareniny_MG_1599

zavareniny_DSC2318

Pokud se vám článek líbil, mohlo by vás také zajímat
Další články