Letos jsme měli štěstí a natočili jsme si do herbářového šuplíku skoro všechny tyhle byliny na jednom místě, kde ještě neřádili ptáci a nesezobali veškeré plody. Taky už byly přízemní mrazíky a bobulky začaly sládnout. Tím pádem byl nejlepší čas na to je naložit, zavařit, nasušit a povařit právě do posledních zavařenin. Jeřabinová vám bude chutnat jak na sladko tak i s pečeným masem. Nám ji babička dávala i do čaje, když jsme byli s bráchou malí. Šípkovou zavařeninku mám ráda nejen kvůli její chuti, ale i pro ten poetický název.
Horší už je její zpracování. Každý, kdo ji připravoval, si postěžuje na nekonečné a pracné vylupování semínek, bubáků a stopek. Ale pak se stejně rozplývá nad tou dobrotou, stejně jako já. Takové linecké cukroví s šípkovou, po tom se jenom zapráší! Tak hurá na lov, ať jste rychlejší než ptačí zobáčky!
Jeřabinová zavařenina
Suroviny:
1 kg jeřabin
600 g třtinového cukru
citronová šťáva z jednoho citronu
Postup:
Jeřabiny zbavíme střapin a pořádně omyjeme. Dáme do hrnce a podlijeme vodou. Podusíme je doměkka. Pak si dáme část rozvařených jeřabin stranou a zbytek propasírujeme. Vložíme vše dohromady i s cukrem zpět do hrnce a vaříme, dokud se cukr nerozpustí. Podle chuti zakápneme citronovou šťávou a horké plníme do sklenic. Pro delší uchování zavaříme.
Šípková zavařeninka
Suroviny:
800 g zralých šípků
200 g třtinového cukru
Postup:
Šípky omyjeme, zbavíme bubáků a stopek, přepůlíme a vydlabeme semínka s chloupky. Opláchneme, dáme do hrnce, zalijeme vodou a povaříme do měkka. Pak propasírujeme a přidáme cukr. Vaříme do požadované konzistence. Nakonec naplníme sklenky a zchladlé dáme do lednice. Pro delší uchování zavaříme.
Tip: Podobně jako jeřabiny či šípek si zavařte i rakytník. Propasírujte a cukru dejte více, rakytník je totiž hodně kyselý. Ale záleží na vaší chuti. Je pak skvělý do jogurtů nebo na palačinky.