Právě čtete

Pampeliškové kapary

17540  
Sdílet: 

Pampeliškové kapary

Kapary mám moc ráda. K jejich báječné chuti jsem se tedy musela „projíst“, ale kdyby se daly pěstovat i u nás, nejen ve Francii, určitě bych je měla na zahradě. Co nám ale roste na zahradách v Čechách bezpečně, jsou pampelišky. Je to plevel, co se šíří rychlostí větru, ale je to hlavně moje oblíbená léčivka, která se dá využít od kořene až po poupě.

5. 5. 2017 2 min. čtení Kateřina Winterová
Pampeliškové kapary

A o to nám v celé věci jde. Teď na jaře je přesně ten pravý čas (ještě než se žluté květy pampelišek plně rozvinou a rozveselí za slunečných dní monotónně zelené trávníky), nasbírat si plnou hrst poupat a zkusit něco nového. Falešné kapary. Moderní gastronomie se hemží naloženou, fermentovanou, molekulární chutí všeho, co vás napadne, a tahle kaprlata by se na zážitkovém eventu určitě neztratila. Některé recepty na ta nejjednodušší jídla z polodivoké přírody jsou prostě in a pokusy s jejich přípravou a ochutnáváním jsou pokaždé dobrodružstvím kuchyně třeba v paneláku nebo na chalupě.

Je pravda, že ladění receptů chvíli trvá, než se trefíte do své oblíbené chuti, kterou třeba znáte z koupených produktů. Proto se ani v tomto receptu neuvádí přesný počet gramů soli a poupat a ocet můžete zkoušet podle libosti. Jemný vinný je klasika a jablečný ocet má zase specifickou chuť. Je to zkrátka na vás! A neotrhejte si všechna poupata, co na zahradě máte, ať pak máte z čeho vařit pampeliškový med! Ale o tom zas někdy příště. Ahoj!

pampeliskove kapary_DSC4058-48

Suroviny

pampelišková poupata
sůl
hořčičné semínko
ocet (vinný, jablečný, balsamico, ochucený…)

pampeliskove kapary_DSC4128-52

Postup

Na neznečištěném místě od psů, aut nebo jiného chemického koktejlu nasbíráme množství mladých pevných pampeliškových poupat odpovídajících velikosti skleniček, které budeme plnit. Poupata omyjeme, po vrstvách pěchujeme do nádoby a přiměřeně prosypáváme solí. Lehce zasypeme i hořčičným semínkem a zalijeme horkým octem. Zavíčkujeme a necháme několik dní uležet. Podáváme jako kapary pravé. Do salátů, do omáček, k pizze, těstovinám.

pampeliskove kapary_DSC4122-50

Pokud se vám článek líbil, mohlo by vás také zajímat
Další články