Nejčastěji v obchodech najdete mandlová nebo rýžová mléka. Určitě vám ale neunikne jejich vyšší cena a poměrně malý výběr. Výbornou alternativou je výroba domácího mléka, která je sice trošku pracnější, ale umožní vám s minimem vybavení vyrobit mléko konzistencí a složením přesně takové, jaké vám vyhovuje. Navíc vám odpadne studování složení v obchodě, protože mnoho hotových výrobků obsahuje zahušťovadla. U domácího mléka zkrátka vždy přesně víte, co obsahuje.
Vyrábíme mléko ‒co se vám bude hodit a jak na to?
Na výrobu domácího mléka mi většinou bohatě stačí jedna nádoba, výkonný mixér a plátýnko nebo sítko. Pokud vás vyrábění chytne, časem můžete investovat do speciálního robota, který výrobu ještě více zjednoduší.
Celý princip výroby spočívá v namočení oříšků nebo semínek na několik hodin do filtrované vody a v následném mixování. Když chci mít mléko úplně jemné a bez textury, ještě ho cedím přes plátýnko.
Udržitelný tip
Od té doby, co si vyrábím rostlinná mléka doma, kupuji oříšky ve velkých baleních (1–5 kg). Většinou taková balení sháním online. Šetřím tak peníze, čas i zbytečné plastové obaly, protože doma máme opravdu velkou spotřebu.
Domácí ořechová másla
Milujete oříškovou chuť? Podívejte se také na recepty na ořechová másla
Jak dlouho namáčím oříšky a semínka?
Řídím se jednoduchým pravidlem – čím tvrdší oříšky nebo semínka používám, tím déle je musím namáčet ve vodě. Ale pozor! Sójové mléko se tímto způsobem vyrobit doma nedá. Pokud se do něj chcete pustit, je třeba sójové boby alespoň chvilku nechat povařit.
V kuchyni mám po ruce tento tahák:
- Mandle: 8 až 12 hodin
- Lískové ořechy: 8 hodin
- Pekanové ořechy: 4 až 6 hodin
- Piniové ořechy: 3 hodiny
- Kešu ořechy: 2 hodiny
- Dýňová semínka: 6 hodin
- Sezamová semínka: 6 hodin
- Slunečnicová semínka: 4 hodiny
- Mák: 3 hodiny
- Vlašské ořechy: 8 hodin
- Ovesné vločky: nemusí se namáčet
Věděli jste?
Kromě toho, že se po namočení oříšky snáze mixují, namáčejí se také proto, aby se z nich odstranily nečistoty a aby byly snáze stravitelné pro naše tělo.
Mandlové mléko ve třech krocích
- Namočte na noc 200 g mandlí do vody spolu s 1 lžičkou soli.
- Přeceďte vodu a vložte mandle spolu s 300 ml filtrované vody do mixéru.
- Mixujte 2 až 4 minuty dohladka a přeceďte přes sítko nebo plátno.
Mléko můžete také osladit namočeným sušeným ovocem(datlemi, švestkami apod.), které rozmixujete spolu s oříšky. Nebojte se ho také pro zajímavější chuť vylepšit například skořicí, vanilkovým extraktem nebo javorovým sirupem. Takto připravené mléko nejraději používámdo smoothies, ledové kávy nebo večer do teplého kakaa. :-)
Co s rozmixovanou dření?
Pokud máte kvalitní mixér, stačí směs nechat vysušit a máte domácí mouku nebo posypku na koláče. Když mléko plánuji použít na pečení nebo do smoothies, hustější konzistence mi nevadí a mléko vůbec necedím. Snažím se vždy využít z potravin co nejvíc a vyhazovat co nejméně.
Výjimkou při úplné spotřebě jsou ale semínka, kdy slupka bývá opravdu tvrdá a nestravitelná – například zbytek z konopného semínka je lepší dát do bioodpadu.
Jak dlouho mi rostlinné mléko vydrží?
Protože domácí mléko neobsahuje žádné konzervanty, skladujte ho vždy v ledničce a spotřebujte ideálně do 48 hodin. Záleží vždy na hlavní surovině, ze které je mléko vyrobeno. Některé tuky jsou náchylnější na oxidaci, a proto vždy raději ověřte trvanlivost podle toho, z čeho jste mléko vyráběli.
Můžete i mrazit
Pokud nestíháte domácí mléko spotřebovat do dvou dnů od jeho výroby, zamražte ho ve formě na led a použijte později do smoothies, když budete chtít nápoj zředit. Nepřijdete tak o chuť, jako kdybyste smoothie ředili obyčejnou vodou. Jak na to? To se dozvíte v mém článku o smoothie bowls. Mraženými kostkami ořechového mléka si můžete také ozvláštnit ledovou kávu.