Právě čtete

Ledová mísa s rakytníkovou zmrzlinou

4957  
Sdílet: 

Ledová mísa s rakytníkovou zmrzlinou

Některé věci a zážitky jsou krásné, protože trvají jen chvíli. Tak jako životnost téhle ledové krásy. A to je na nich právě to cenné a nádherné. Vzpomínky! Zamražené do ledu.

11. 10. 2015 3 min. čtení Kateřina Winterová
Ledová mísa s rakytníkovou zmrzlinou

Vůbec se mi nechce psát nic o ledu. Dnes je od rána zataženo, deštivo a spavo. A pokud máte právě teď taky zamračený den, chápu, že se vám o něm nechce ani číst. :) Ale když si vzpomenu na skvělé poslední letní dny, kdy jsme tyhle ledové mísy vyráběli a fotili a kdy už bylo slunce a vzduch cítit podzimem, psát musím.

První červené listy psího vína, první šípky a jeřabinky, pozdní ostružiny a břečťan. To za podzim. K tomu paprsky odpoledního zářijového slunce a vzpomínka na letní ledovou mísu. Jedlé květy měsíčku, malinké jahůdky, modrá chrpa a luční trávy. To za léto. K tomu nádherné osvěžení, když se mi na přímém poledním slunci miska roztéká pod rukama a úžasně mě osvěžuje. Myslím na jaro. Co třeba fialky, sedmikrásky, rukola a mladé kopřivy?

Pak si hned vzpomenu, že se vlastně blíží Vánoce, a napadá mě, jak krásně se bude ve světle svíček vyjímat ledová miska zdobená červeným pepřem, jmelím, nakvetlou barborkou a jablíčky. Už se těším na nové vzpomínky! Jak se nám ta miska roztekla na svátečním ubruse, jak se nám rozbil zmrzlinovač zrovna před večeří a běželi jsme pro nanukáč do večerky a jak ty Vánoce byly místo na blátě na ledu. Hezký den!

LEDOVA MISKA_MG_2030

Mísa:

zhruba 5 krásných barevných listů
5 snítek rozmarýnu
1 hrst lístků bazalky nebo máty
2 skleněné nebo nerezové mísy různé velikosti
závaží

Zmrzlina:

100–150 g třtinového cukru dle chuti
100–150 ml rakytníkové šťávy
200 ml mléka
100 ml smetany ke šlehání
100g lučiny

Postup:

Ledová mísa se postará o nadšení a údiv hostů. Důležité je myslet na její tvar a vzhled dávno před tím, než se objeví na stole. Potřebujete dvě mísy, které do sebe zapadají, ale zároveň mají mezi sebou alespoň 1,5 cm mezeru.

Do větší mísy nasypte pár lístků bazalky nebo máty, zalijte zhruba 4 cm vysokou vrstvou vody a uložte do mrazáku nejméně na 30 minut. Mísa musí stát rovně. Pak ji vyjměte, na led usaďte menší mísu a zatižte ji závažím. Volný prostor vyplňte vodou a opatrně do vody vyskládejte listy, snítky rozmarýnu a lístky bazalky či máty. Uložte mrazáku a nechte ztuhnout, nejméně 2 hodiny.

Potom vyjměte, menší misku odstraňte pomocí horké utěrky a větší misku opatrně ponořte do vlažné vody, zhruba na 1 minutu, aby povolilo ledové sevření. Ledovou mísu postavte do mrazničky a nechte ji tam až do doby podávání zmrzliny.

Na zmrzlinu promíchejte cukr s rakytníkovou šťávou, zašlehejte mléko a smetanu a vlijte do zmrzlinovače. Pokud nemáte zmrzlinovač, vlijte našlehanou směs do kovové misky, vložte ji do mrazáku a každou půl hodinu ji promíchejte lžící, dokud neztuhne. Trvá to zhruba 4–5 hodin.

PS: Možná jste to nevěděli, ale jíst zmrzlinu v chladnějších obdobích roku může mít blahodárné účinky na bolesti v krku. Její chlad totiž může podrážděný krk zklidnit. Jen se pak musíte dostatečně napít vody, aby se vám v krku neusadily obsažené cukry, ve kterých by pak bakterie mohly volně bujet.

LEDOVA MISKAUntitled Session00167

LEDOVA MISKAUntitled Session00187

LEDOVA MISKAUntitled Session00589

LEDOVA MISKAUntitled Session00259

LEDOVA MISKA_MG_2002

Pokud se vám článek líbil, mohlo by vás také zajímat
Další články