Právě čtete

Závěr roku: jak zhodnotit uplynulých 365 dní bez zbytečných výčitek

663  
Sdílet: 

Závěr roku: jak zhodnotit uplynulých 365 dní bez zbytečných výčitek

Za pár dní si v kroužku svých přátel či rodiny popřejeme šťastný nový rok. Někdo si bude přát, aby byl rok 2025 lepší než ten předchozí. Jiný se s ním bude loučit těžce, protože byl dosud tím nejlepším.

22. 12. 2024 5 min. čtení Katarína Ligačová
Závěr roku: jak zhodnotit uplynulých 365 dní bez zbytečných výčitek

Oba pocity jsou naprosto v pořádku. Je fajn na chvíli zpomalit, ohlédnout se zpět a zamyslet se nad tím, co jsme zažili a co očekáváme od příštích 365 dní. Tento článek by vám v tom mohl alespoň trochu pomoci.

Já sama bilancuji nad předchozími obdobími několikrát ročně. Snažím se alespoň jednou či dvakrát do měsíce si sednout, sepsat své myšlenky a zamyslet se nad nimi. Psané slovo má pro mě obrovskou moc. Mluvené ještě větší, možná i proto už 6 let chodím pravidelně na terapie. Zkuste to také. Občas si sednout, třeba jen na pět minut, a na kousek papíru jen tak psát myšlenky, které vás napadnou. Velmi dobře se tak čistí hlava.

Zapisování myšlenek den za dnem

Sama miluji psaní rukou, ale na krátká denní hodnocení používám aplikace v telefonu. Za pozornost stojí:

  • Nepanikař – aplikaci mi doporučila kamarádka, které se díky ní dostalo adekvátní pomoci. Nemusíte zápasit s těžkými psychickými problémy, aplikace obsahuje záložku Journal – kde si každý den můžete odpovědět na pár jednoduchých otázek a zhodnotíte tak svůj den. Je tam i Deník, pokud rádi ťukáte do mobilu, je to to pravé pro vás.
  • Day One – aplikace nejen v mobilu, ale i na počítači. Každý den vám aplikace připomene zápis, můžete si do ní uložit fotku (v prémiové verzi i video či audio), a když nebudete vědět, co napsat, AI vám vygeneruje otázku a hned máte důvod k zamyšlení.
  • Notion/Trello/Asana – tyto tři aplikace asi znáte spíše z pracovního prostředí, ale pokud si rádi vytváříte vlastní šablony a rádi plánujete, určitě je to cesta, jak zhodnotit svůj uplynulý rok.

Co všechno se za ten rok událo?

Sumarizovat a plánovat se dá mnoho „kategorií“. Vynechala jsem finance, to považuji za vyšší level, protože by si to zasloužilo nejen vlastní kategorii, ale asi i samostatný článek. Stejně tak jsem sem nezahrnula zdraví, protože i to naplánujete jen velmi těžko. A klidně ho můžete zařadit do části „Osobní rozvoj a cíle“. Já přidávám ještě práci a profesní růst a neméně důležité mezilidské vztahy.

Připravte se, že to možná zabere více než hodinu. Pokud chcete, zapojte do tohoto procesu partnera či rodinu. Nakonec si z toho můžete klidně udělat rodinnou tradici – vytvořit pouze pro ně rodinnou kategorii – a společně se bavit o tom, jak jste jako rodina prožili minulý rok, co jste se jeden o druhém naučili, jak jste vyřešili konflikty, můžete plánovat dovolenou. Společně. Třeba i pod vánočním stromečkem.

Osobní rozvoj a cíle na rok 2025

Otázky:

  • Které události mě podle vlastního vnímání nejvíce posunuly na cestě za lepším/novým já?
  • Co mě tyto zkušenosti naučily? Změnily (se) nějak mé návyky?
  • Jak se upravil můj hodnotový žebříček? Je stále stejný, nebo se hodnoty přeházely? Proč se tak stalo?
  • Kterou oblast jsem zanedbávala a jak se teď kvůli tomu cítím? Je něco, co chci ve svém životě mít znovu a co je v pořádku, že se z něj vytratilo?

U těchto otázek se, prosím, netrestejte. Nedívejte se na selhání jako na něco, za co byste se měli stydět, ale spíše jako na informaci do budoucna. Například: tento podzim jsem necvičila tak pravidelně jako v ostatních měsících roku. Mohla bych se vinit, že jsem promarnila předchozí úsilí, ale raději si řeknu: „OK, přerušila jsem rutinu, ale vím, že se k ní umím vrátit. Stačí opět upravit časový rozvrh a postupně si připomenu ten dobrý pocit, který jsem při a po cvičení měla.“

Pracovní a profesní posun

Otázky:

  • Jak hodnotím svůj profesní růst? Jakou roli v tomto růstu měl tento rok? A jakou roli měly události, které se v práci staly?
  • Posunula jsem se tento rok vpřed, nebo zůstala na stejném místě? Jak se cítím?
  • Co se mi nepodařilo a jak jsem se s tím vyrovnala?
  • Jsem spokojená s aktuální pozicí? Co bych na ní chtěla v příštím roce změnit?
  • Jaký je můj pracovní kolektiv? Motivuje mě, nebo spíše brzdí?

V práci trávíme množství času. I když to nemusí být vaše priorita číslo jedna, právě tento rok mi ukázal, že mohu být o něco ambicióznější, než jsem si myslela na začátku roku. Je to pro mě důkaz, že bilancování funguje – pomohlo mi uvědomit si, co chci a kam se chci posunout. A co je ještě důležité říct – zkuste se v této ani v žádné jiné kategorii neporovnávat s ostatními. Každý máme svou cestu a svůj čas na dosažení cílů. Inspirovat se, to ano, porovnávat se, to ne.

Mezilidské nebo partnerské vztahy

Otázky:

  • Jak se za poslední rok vyvíjely mé nejdůležitější vztahy?
  • Věnovala jsem jim dostatek času a dostala jsem i já stejnou pozornost zpět?
  • Mám ve svém životě vztah, který mi bere víc, než dává? Umím z něj odejít, nebo potřebuji získat ještě více odvahy?
  • Jsem přítelkyní, partnerkou, dcerou, matkou, jakou bych sama chtěla mít ve svém životě?

Ta poslední otázka je pro mě klíčová. Občas jsem na sebe přísná, dokonce až toxicky kritická. Moji blízcí by to potvrdili. Ale pamatuji si na zásadu: „Buď takovým člověkem, jakého bys sama chtěla mít ve svém životě.“

Když potřebujete do svého myšlení proniknout ještě víc…

Vyzkoušejte jeden z webů:

  • Day One Journal tuto aplikaci jsem už zmiňovala, v závěru roku nabízí 40 otázek na jeho lepší zhodnocení. Určitě to stojí za pozornost.
  • Year Compass – dostupný i v češtině, v digitální i papírové podobě. Krásná sumarizace roku s opravdu zajímavými otázkami.
  • Notion Personal Annual Reviewaplikace na konci roku nabízí šablony na vyhodnocení roku.

Věřím, že toto mentální cvičení může přinést něco pozitivního i těm, kteří se nemohou dočkat, až bude rok 2024 konečně na námi. A možná si teď po přečtení článku řeknete, že o žádné bilancování nestojíte. Myslíte si, že je to jen pro lidi, kteří se rádi „utápějí“ ve vlastních pocitech. Ale já věřím, že je lepší být si vědom svých chyb, pocitů a nedokonalostí než se tvářit, že žádný problém neexistuje. Není cílem být dokonalý v každém ohledu, ale zhodnotit své možnosti a někam se v nich posunout.

PS: Možná to nesouvisí s hodnocením roku, ale tento rok si zavádím ještě jednu tradici – na viditelné místo si umístím velkou nádobu s víčkem, k ní si položím pero a kousky papíru. Každý den si na papírek napíšu jednu věc, za kterou jsem vděčná. Pokud budete mít za sebou ne právě nejlepší rok 2025, třeba si připomenete 365 malých důvodů, proč nebyl úplně špatný.

Sviatočné stolovanie

Sviatočné stolovanie

Kuchynské doplnky a dekorácie

Do e-shopu
Pokud se vám článek líbil, mohlo by vás také zajímat
Další články