Než se pustíme do tipů na to, jak si přípravy na svátky i jejich průběh nezkazit nepříjemností, podívejme se na několik až neuvěřitelných příběhů, jak si lidé dokážou na Vánoce ublížit. Mám i jednu osobní vzpomínku. Je mi osm. Boží Hod ráno, za chvíli se jede na hory. Ségra našla pod stromečkem kočárek na panenky a mě v rozjaření z toho, že už odpoledne budu na svahu Alberto Tomba, se v hlavě zrodil bleskový nápad: zabalené kufry odvezu do auta právě na tom kočáru! Jenže jsem si to špatně vyvážil a poslední taška začíná kočárek převažovat – ve snaze zabránit nepříjemnosti sahám po držadle řítícím se k zemi… jenže síla je příliš velká. Pod madlem kočárku mi zůstávají dva prsty. Rozdrcené nehty, krve jak ze skotu, pohotovost, opravdu bolestivé ošetření, velikánská obvazová bakule na ruce. Zkažené Vánoce, hory jen pěšky a bez rukavice, natož nějaká lyžovačka.
Vánoční statistiky a bizarní případy
Určitě si ze svého okolí na nějakou podobně vypečenou historku vzpomenete. Lidé si začínají ubližovat už několik týdnů před svátky, přičemž úrazy při úklidu v tomto období bývají na druhé příčce hned po sportu. A nejčastější jsou pády ze štaflí, jak vyplývá z údajů pojišťoven. Časté jsou i domácí požáry a popáleniny. Našly by se ale i bizarnosti, jako jsou skřípnutá oční víčka do zipu mikiny, kterou jedna dáma našla pod stromečkem. Na pohotovosti prý celkem často z očí vyndávají střípky z rozbitých ozdob nebo drobné kamínky, které se tam dostanou ze sněhové koule z ne zrovna čistého sněhu. Nezřídka se v péči lékařů ocitnou lidé, kteří rozšlápli dětské hračky a do chodidla si zabodli úlomky. A u zubařů se tradují příběhy o nešťastnících, kteří si vánoční dekoraci spletli s cukrovím a poškodili si zuby.
Pes, který zapálil vánoční stromeček
O pádech z výšky při věšení záclon nebo umisťování vrcholové hvězdy na stromeček už řeč byla. Jedna paní přistála tak nešťastně, že si dokonce zlomila kostrč. A jistá 88letá dáma nemohla odolat svodům oblíbené vánoční melodie linoucí se z rádia a tak vehementně rozvlnila své boky, že upadla a zlomila si krček. Kuriózní případ řešili lékaři u muže, který před svátky ručně napsal tak velké množství vánočních pozdravů, že si přivodil zánět karpálního tunelu. Obligátní jsou také úrazy elektrickým proudem. Přesvědčil se o tom například muž, který si zvenčí vyzdobil rodinný dům stovkami světýlek; když však s jedním z kabelů neobratně manipuloval, nevšiml si, že stojí v louži z roztátého sněhu. Dostal naštěstí jen pořádný kopanec. A všechno završil slepý starý pes jedné rodiny, který si ozdobený vánoční stromek spletl s houštím keře – vykonal na něj potřebu, čímž nejen zkratoval rozvody v půlce bytu, ale jiskrami z postižené prodlužovačky i zapálil onen nebohý stromek.
Jak vidno, nástrah na nás kolem Vánoc číhá habaděj. Přinášíme výčet těch nejběžnějších nehod a úrazů včetně tipů na jejich vyřešení a ošetření jejich zdravotních následků.
10 nejčastějších vánočních nehod a jak jim předejít
- Pády ze židlí, stolů a žebříků – dbejte na stabilitu a požádejte někoho, aby vám žebřík či štafle přidržel. Pokud dojde k pádu, zkontrolujte podezření na zlomeniny nebo otřes mozku. Menší odřeniny vydezinfikujte a překryjte náplastí nebo sterilním obvazem. Při větších zraněních vyhledejte lékařskou pomoc.
- Popáleniny od svíček či adventních věnců – otevřený oheň nikdy nesmí zůstat bez dozoru. I ve vzdálenosti deset centimetrů od plamene svíčky je teplota dvě stě stupňů, což stačí k zapálení papíru nebo textilie. Popálení okamžitě chlaďte studenou vodou po dobu 10–15 minut. Skvělá věc na popáleniny je sterilní tkanina napuštěná jodem, jako třeba Inadine. Je hojivá a k ráně nepřilne. Pokud je popálenina větší, zarudlá nebo má puchýře, nechte to na lékařích.
- Řezné rány od papíru, ozdob a rozbitých sklenic – i nevinný papír dokáže pěkně pořezat, nemluvě o střepech z ozdob a nádobí. Především pokud máte děti, zvažte plastové ozdoby. Pokud se pořežete, zastavte krvácení přitlačením sterilního obvazu na ránu, vydezinfikujte ji a zakryjte obvazem nebo náplastí. Je-li rána mělká, čistá a rovná, pomůže vychytávka v podobě tkáňového lepidla, které mějte pro tyto případy v mrazáku. Je-li rána hluboká, vyhledejte lékařskou pomoc.
- Poranění od vánočních světel – vždy pečlivě zkontrolujte, že světelné řetězy nejsou poškozené. Při elektrickém šoku okamžitě vypněte elektřinu, pokud je to možné, a sledujte postiženého. Pokud je v bezvědomí, zavolejte záchranku a poskytněte první pomoc. U popálenin postupujte jako u běžného popálení (chlaďte studenou vodou).
- Otrava jídlem – jako každé nesprávně skladované jídlo může i to vánoční způsobit otravu. Třeba i taková omylem snědená stará čokoláda z ozdob na stromku. Časté jsou i alergie na ryby, korýše a měkkýše. Kontrolujte trvanlivost potravin a neskladujte je v teple. Pokud se objeví příznaky otravy (nevolnost, zvracení), postiženému dejte dostatek vody a sledujte jeho stav. Při závažnějších příznacích zavolejte lékařskou pomoc.
- Popálení při vaření a pečení – opaření vodou, popáleniny od trouby ošetřete podobně jako další popáleniny. Zrádný je olej, na který zapomenete a který při přílišném zahřátí může vzplanout. Nikdy ho nehaste vodou, naopak nádobu přikryjte plechem, poklicí, klidně obětujte i deku. Dobré je mít v kuchyni nebo komoře pověšenou speciální hasicí deku, kterou ze zavěšení rychle vytáhnete a oheň uhasíte (prodává ji i Ikea).
- Otrava jedovatými rostlinami – jmelí nebo cesmína jsou jedovaté a mohou způsobit otravu, pokud je sní dítě nebo zvíře (obzvlášť bobule vypadají lákavě). Proto mějte tyto rostliny mimo jejich dosah. Pokud někdo omylem sní část rostliny, dejte mu vodu k pití a sledujte jeho stav. Dobré je mít uložené číslo na nepřetržitou informační linku TIS – Toxikologického informačního střediska. Pokud se objeví příznaky (nevolnost, zvracení), vyhledejte lékařskou pomoc.
- Svalové a kloubní úrazy od nošení těžkých věcí – nošení těžkých krabic s ozdobami či stromečkem může způsobit natažení svalů nebo poranění zad. Při zvedání těžkých břemen mějte narovnaná záda a nechte pracovat nohy. Při bolesti kloubů či svalů aplikujte led a vyhněte se dalšímu zatížení. V případě silné bolesti či otoku vyhledejte lékaře.
- Lití olova – při tradičním vánočním věštění, tedy lití olova do horké vody, dochází ke vzniku toxických výparů a hrozí riziko popálení od rozžhaveného kovu. Lépe je jít ven, případně hodně dobře větrat. S olovem nikdy nemanipulujte bez ochrany rukou a očí. Při popálení chlaďte ránu studenou vodou, pokud se olovo přilepí na kůži, neodstraňujte ho násilím a vyhledejte lékaře. Proti výparům používejte roušku či respirátor, aby nedošlo k podráždění dýchacích cest.
- Zaskočená rybí kost – klasika všech klasik na závěr. Podle statistik s ní má zkušenost šedesát procent lidí, přičemž třetina z nich musela vyhledat lékařské ošetření. Kost se nejčastěji zapíchne u kořene jazyka a krčních mandlí. Nepokoušejte se ji nahmatat, vyvoláte dávení a hrozí vdechnutí zvratků. Zkuste se napít, sníst několik soust chleba, vařené brambory nebo kysaného zelí. Ty kůstku obalí a usnadní její spolknutí.
I když se může zdát, že na nás během vánočních příprav číhá nebezpečí na každém rohu, s trochou opatrnosti a selského rozumu si můžeme užít krásné svátky bez jakýchkoli nepříjemností. Přeji vám klidné a bezpečné Vánoce plné radosti – a bez návštěvy pohotovosti!