Právě čtete

Recept na domácí čerstvý sýr z jogurtu. Jíme ho s čerstvými bylinkami

6035  
Sdílet: 

Recept na domácí čerstvý sýr z jogurtu. Jíme ho s čerstvými bylinkami

Výroba domácího čerstvého sýru možná zní jako něco složitého, ale tahle varianta je vážně snadná. Stačí mi k tomu dobrý jogurt, plátýnko a trochu času. Baví mě, že domácí sýr je i finančně výhodnější, můžu si ho ochutit přesně podle svých představ a navíc si sama vyberu jeho složení.

19. 2. 2022 2 min. čtení Inspired Kitchen
Recept na domácí čerstvý sýr z jogurtu. Jíme ho s čerstvými bylinkami

Základní postup je opravdu jednoduchý. Jogurt se smíchá se solí a všemi dalšími surovinami, které si vyberete pro ochucení. Směs vlijete do čistého plátýnka nebo utěrky a vložíte do cedníku nad misku. Takhle jogurt necháte odkapávat při pokojové teplotě nebo v lednici. Tam se ale výroba o nějakou dobu prodlouží.

Jaký jogurt je nejlepší?

Používám samozřejmě bílý neochucený a hlavně takový, který mi chutná i samotný. Čím více tuku jogurt má, tím je sýr lahodnější. Řídím se i jeho konzistencí, čím tekutější jogurt je, tím déle potrvá jeho příprava. Nejraději sahám po velmi hustém řeckém jogurtu s 10 % tuku, který už neobsahuje tolik tekuté syrovátky.

Jogurt můžete před výrobou sýra ochutit, a to čímkoli, co máte rádi. Nezbytná je sůl, ta by měla být jemně namletá. Na chuti přidá i koření a čerstvé i sušené bylinky. Výborný je tymián, rozmarýn, bazalka nebo oregano. Někdy přidávám i sušená rajčata nebo olivy. Pro sladší verzi se nebojte použít med, ořechy a sušené ovoce. Perfektně jemný sýr získáte tak, že jogurt smícháte se smetanou.

Co je k výrobě potřeba? Hlavně velmi jemná látka, přes kterou bude syrovátka odkapávat. Může to být tenká utěrka, plátýnko určené na výrobu domácích rostlinných mlék nebo bavlněná plena. Nejlepší je látka z nebělené bio bavlny.
Cedník, miska a nějaké prkénko nebo poklice, kterou směs zakryjete a uchráníte před prachem.

Odkapané tekutině se říká syrovátka. Má žlutou barvu a velké množství bílkovin. Syrovátku nevylévejte, můžete ji vypít nebo použít místo vody při přípravě chleba nebo pečiva.

Jak poznat, že je sýr hotový?

Doma si můžete připravit čerstvý sýr v různé konzistenci. I proto není univerzální rada na to, jak dlouho by měl odkapávat.

Závisí, jak ho chcete použít. V případě kratší doby odkapávání si sýr namažete na chleba, po delší době bude mít tak tuhou konzistenci, že ho budete moci vzít do ruky a tvarovat. Z toho dělávám kuličky, které obaluji ve směsi koření nebo bylinek. Perfektně se hodí jako jednohubky nebo do salátu jako zdroj bílkovin. K hezkým a pravidelným tvarům si pomáhám i speciální nádobkou. Sýr buď hned sníme, nebo uchováváme v lednici, kde by měl vydržet po dobu 3 dnů.

Recept na domácí čerstvý sýr Labneh s bylinkami

Pro bylinky mám velkou slabost a mám jich vždycky velkou zásobu. Je tedy jasné, že nemohou chybět ani v čerstvém sýru.

Ingredience:

  • 400 g bílého řeckého jogurtu s 10 % tuku
  • 1/2 lžičky jemně namleté soli
  • čerstvé bylinky (tymián, rozmarýn, bazalka)
  • 1/2 lžičky čerstvě namletého černého pepře
  • 1 lžička sladké mleté papriky

Postup:

  1. Jogurt smíchejte se solí, najemno nakrájenými bylinkami, pepřem a paprikou.
  2. Směs přendejte do čisté utěrky a vložte do cedníku nad misku.
  3. Zakryjte prkénkem či poklicí.
  4. Nechte den odkapávat v pokojové teplotě, případně déle v lednici.

S ochucováním i konzistencí se nebojte experimentovat. Ze základního sýru tím můžete získat celou řadu dobrot. Přeji dobrou chuť a držím palce, ať se vám vše krásně povede.

Pokud se vám článek líbil, mohlo by vás také zajímat
Další články