Také jste v mládí trávili volné chvíle s provázky v ruce a drhali nejrůznější přívěsky na klíče a další ozdoby a malé dárečky pro své blízké? Musím se přiznat ‒ mě to doposud nepustilo. O to víc mě drhání baví díky tomu, že se teď s velkou slávou vrátilo zase do módy. Pod slovem makramé teď všichni hledají nejrůznější doplňky do interiérů i na zahrady ‒ lapače snů, dekorační závěsy na zeď, klíčenky, ozdoby do dětských pokojíčků, nebo dokonce dětské houpačky či rámy na obrazy a zrcadla. Touto metodou se dá vyrobit snad cokoliv. :-) Jen to chce trochu cviku!
Z čeho vyrábím makramé?
Já tvořím nejraději z recyklované 100% bavlny. V bílé barvě není sice tak zářivá, ale podle mě se naopak lehce přírodnější odstín k tomuto účelu hodí více.
Hodně módní je teď také odstín hořčicové a tlumenější odstíny růžové, béžové, šedé a mentolové. Krásně vypadá i výrazná cihlová nebo petrolejová. Osobně se ale raději vyhýbám zářivým barvám. Vše pak v případě potřeby kombinuji hlavně s dalšími přírodními materiály, nejraději se dřevem nebo ratanem.
V boho stylu
Makramé jde ruku v ruce se stylem boho. Pokud ladíte své bydlení tímto bohémským směrem a máte rádi květiny, ratan, krajky, kontrasty materiálů… makramé dekorace jsou pro vás jako dělané.
Makramé jako praktický doplněk
Jedním z nejpraktičtějších drhaných doplňků je podle mě závěs na květináč. Vypadá to opravu perfektně, obzvlášť pokud do něj umístíte převislé rostliny (krásně vypadá například starček, potos nebo monstera monkey mask).
Osázejte skleněnou nádobu
Rostlinná terária vypadají v makramé závěsu prostě perfektně. Zkuste je vyrobit doma!
A proč si myslím, že je i praktický? No, moje kamarádky si závěsy na květináče pořizují hlavně ve chvíli, kdy už mají tolik rostlinek, že se jim nevejdou na žádný parapet. :-) Tímto způsobem je mohou umístit i na jiná místa. Krásným příkladem je například zavěšení na dřevěný trám v podkrovním pokoji. Umístit ho ale můžete vlastně kamkoliv. Stačí navrtat háček na libovolné místo ve stropu. Samozřejmě je ale potřeba vybrat takové místo, které disponuje dobrými světelnými podmínkami pro pěstování konkrétní rostliny, kterou se chystáte do závěsu umístit.
Tilandsie - vzdušné rostlinky
Už znáte tilandsie? Jsou to rostliny, které nerostou v hlíně. Žijí si jen tak, kamkoli je položíte. Často je vídám v nejrůznějších dřevěných nebo kovových stojáncích, případně ve skleněných aeráriích. Já je ale ráda dekoruji právě na jednoduché závěsy z makramé. Vypadá to vážně hezky.
Co se hodí připravit, než se pustíte do tvoření?
Na závěsný makramé květináč budete potřebovat pevný provázek ‒ nejlépe bavlněný. Barvu a vzor můžete přizpůsobit podle interiéru a vlastního vkusu. Dále si určitě nachystejte ostré nůžky, dřevěný kroužek (koupíte ho v kreativních potřebách nebo v galanterii) a hustý hřeben.
Návod na závěs na květináč
Při vázání makramé je někdy těžké odhadnout potřebnou délku provázku, protože ta se kvůli uzlíkům během tvoření hodně rychle zkracuje.
Mám vyzkoušeno, že na květináčové závěsy potřebuji vždy 2 x delší provázek, než má být výsledná délka závěsu. Pokud tedy chci mít závěs dlouhý 90 cm, pletu z provázků o délce 180 cm. Na dnešní drhání si ale budeme odměřovat provázky po 360 cm, protože vzhledem k provlékání přes kroužek budeme makramé zdvojovat.
Časem sami délku potřebného materiálu odhadnete
Když se budete pouštět do dalších výrobků podle jiných návodů, většinou v nich potřebnou informaci o délce materiálu najdete. A až se do pletení trošku ponoříte, později už sami dokážete odhadnout, jak dlouhý provázek na jaký výrobek potřebujete.
Jdeme na to! Postup výroby:
- Odstřihněte si 6 stejně dlouhých provázků (v našem případě by měl každý mít 360 cm).
- Následně je v polovině prověste přes dřevěný kroužek. Vznikne vám tak 12 provázků o délce 180 cm.
- Pokračujte odstřižením dalšího provázku o délce asi 50 cm. Jím vše svážete dohromady pomocí speciálního uzlu, který můžete vidět na fotce. Vytvarujte ležaté „S“, které položte na provázky a následně okolo nich obtáčejte. Ze shora vám musí koukat kousek provázku, který po obtočení zatáhnete, a díky tomu tak vzniklý uzlík schováte pod obtočený provázek. Vykukující kousky začistěte nůžkami.
- 12 provázků rozdělte na 3 části po 4 kusech, ze kterých budete plést.
- Začněte jednoduchým uzlem, ze kterého se plete celý závěs. Jeho postup můžete vidět na obrázcích. Uzlík se plete jen ze dvou vnějších provázků, takže se během pletení zkracují pouze ty.
- Když budete v polovině délky, stejný postup opakujte na zbylých dvou čtveřicích provázků.
- Následně vnější provázky přehodíte za vnitřní a budete dále pokračovat v pletení, abyste nezkracovali stále jen stejné vnější provázky.
- Já jsem se rozhodla změnit vzor uzlíku na zatočený. Pokud změnu nechcete, pokračujte dále ve stejném nezatočeném vzoru.
- Zatočený vzor má víceméně stejný postup jako ten rovný. Zde ale lomené „L“, kterým uzel začínáte, nestřídáte jako u předešlého vzoru zleva doprava. U točeného vzoru elko vážete stále jen z jedné strany a právě to způsobí, že se vytvoří krásná spirála.
- Postup opět zopakujte i na zbylých dvou čtveřicích provázků.
- Šachovitým propletením uzlíku propojíte jednotlivé části tak, aby vznikl košík na květináč.
- Když máte hotovo, všech 12 provázků spojte tím stejným uzlem, jakým jste závěs začínali. Pokud máte vhodný provázek, můžete přečnívající konce rozčesat hřebenem.
Tak a máte hotovo! Teď už jen stačí najít vhodný květináč a nějaké pěkné místo, kam si váš s láskou vyrobený výtvor pověsíte. Ať vám dělá radost. :-)
Aby doma bylo útulno
Dekorace pro vaše bydlení máme na Tchibo.cz