Ptala jsem se známých, hledala různá doporučení a nakonec jsem si na internetu našla přihlášku na kurz, do kterého jsem se rovnou přihlásila. Čekala mě společnost jen pár dalších zájemkyň o patchwork, ale klubů a kurzů zaměřených na tuto techniku najdete jen v Praze několik. Já takhle měla výhodu malé skupiny, kde na mě, jako na začátečnici, všechny braly ohledy a všechno mi pečlivě vysvětlily.
Poté už to šlo samo. Zájem o patchwork u mě rostl s každou další nití, kterou jsem navlékala, a s každým dalším výtvorem, který jsem dokončila. Objednala jsem si předplatné časopisu zaměřeného na tuto techniku, plného různých rad a skvělých nápadů, a kromě kurzů jsem začala šít i doma. Na své první textilní práci pracuji už 6 let, kvůli nedostatku času a její náročnosti, ale ráda o ní přemýšlím jako o vínu, které zraje k dokonalosti. Ostatní výrobky mi většinou zabraly kolem dvou měsíců, ale pokud máte časově méně náročnou práci, věřím, že to zvládnete i rychleji.
Přesto, jak dlouho už se patchworku věnuji, nemůžu říct, že by mi to nějak výrazně šlo. Nejnáročnější je si ze začátku představit a naplánovat tvar a postup, kdo by taky chtěl pořád něco přešívat. Vybírání barev je pak už hračka, já mám ráda optimistické a veselé barvy, leckdy se inspiruji i u textilního umělce pobývajícího v Anglii, u Kaffe Fassetta. Pokud máte barvy rády i vy, nebo se jen rády kocháte zručností, vygooglujte si ho. U nás můžete profesionálky hledat na výstavě Prague Patchwork Meeting, která každý rok ukazuje, co všechno je možné s pár látkami a nití dokázat. Některé kousky jsou tam i k prodeji, ale připravte si spoustu hotovosti, ceny za patchwork se mohou vyšplhat až do tisíců, protože kdo prodává levně, neváží si své práce ani svého času.
Pokud patchwork zaujal i vás, mám pro vás jednoduchý návod, jak si ho vyzkoušet doma. A poté se přihlaste do kurzu. Na spoustu věcí můžete přijít sami, ale pokud vám někdo triky a zlepšováky poradí hned na začátku, ušetří vám spoustu času. A teď už k samotné výrobě Babiččiny zahrádky.
1. krok
Nejdřív jsem si vystřihla tvar podle šablonky. Na jednu Babiččinu zahrádku je potřeba 7 stejně velkých šablonek. Toto je velmi stará technika, kterou vymyslely Britky už v 17. století, tudíž tvar je už dávno jasně daný a šablonku jsem tak mohla obkreslit z časopisu a pak vystřihnout.
2. krok
Druhý krok je také jednoduchý. Na šablonku jsem dala látku dle svého výběru s přesahem dovnitř. Tu jsem pak obšila, aby látka získala tvar šablonky. Tak mi vznikl polotovar, se kterým budu dále pracovat.
3. krok
Dalším krokem bylo jednotlivé šablonky obalené látkou sešít nití do požadovaného tvaru.
4. krok
Pak si stačí naplánovat, jak vzniklé kytičky naaranžovat. Já si zvolila techniku, kdy kytičku našiju na látku. Můžete také hodně kytiček sešít k sobě, na okraji je zakončit lemem a tím vám vznikne deka. Poté dovnitř vložíte výplň (vatelín nebo třeba sakon) a na spodní stranu dáte barevně ladící látku. Poté ji prošijete jako u kroku 6. Fantazii se meze nekladou. U mého postupu stačí kytičku obrátit a opatrně vytahat papírové šablonky, které zůstaly pod látkou.
5. krok
Na další krok budete potřebovat obyčejnou nit, s jejíž pomocí přišijete kytičku k látce.
6. krok
Zbývá konečná fáze! Prošívání neboli quiltování se provádí quiltovací nití, ať už prošíváte v ruce nebo na stroji. Nit je voskovaná, aby se netřepila. A tím máme hotovo, alespoň co se první kytičky týče. Nakonec si nezapomeňte vzniklé dílo z rubu podepsat. Patchwork je brán jako svébytná umělecká technika a ty se musí podepisovat.