FOTO: Virtuální salon
Kštice se mi během let mastila, jak se jí zachtělo a jak se mnou cloumaly hormony, třeba během těhotenství. Měla jsem období, kdy jsem na sebe sypala suchý šampon už druhý den. Jindy mi hezká hlava vydržela klidně tři až čtyři dny. Často jsem si však „myší ocásky“ způsobila sama špatným výběrem šamponů nebo leností.
Dnes už vím, jak o hřívu pečovat. A kšiltovku nosím jen tehdy, pokud na ni mám náladu. Pojďte se se mnou podívat, jak dbát o vlasy, aby vydržely co nejdéle hezké.
Proč se mi mastí vlasy?
Nemáme ho rádi, ale jeho role je pro naši pokožku hlavy důležitá. Maz je tuk produkovaný mazovými žlázami. Jeho úkolem je chránit pokožku před podrážděním a udržovat ji pružnou. Jenže co dělat, když ho je podle nás moc?
„Z pohledu kadeřníka mluvíme o nadměrném maštění tehdy, když jsou vlasy mastné už odpoledne poté, co jste si je ráno umyli,“ vysvětluje kadeřník Ondřej Kubička z projektu @virtualnisalon. Hlava se nám podle něj mastí z více důvodů.
Může za to:
- Genetika
- Vysoký krevní tlak
- Hormonální změny
- Metabolická onemocnění jako například cukrovka
Tyto příčiny ovlivníme jen částečně, pokud vůbec. Ke zplihlým vlasům si však často pomáháme i vlastními zlozvyky.
Může za to:
- Špatná technika mytí.
- Výběr nevhodné vlasové kosmetiky, která vlasy zatěžuje, což může vést k dehydrataci nebo přecitlivění pokožky.
- Časté sahání do vlasů – stimuluje mazové žlázy k větší produktivitě.
- Příliš mnoho stylingových produktů – chceme si dopřát, ale ve výsledku si ubližujeme. Vybírejte proto přípravky, které vlasy nezatěžují. Já osobně mám ráda suché oleje, ale vždy volím ty, u nichž výrobce uvádí, že jsou vhodné pro jemné vlasy. Nanáším jen pár kapek do konečků.
- Chodíte spát s mokrými vlasy. Ano, známe to. Večer se nám nechce foukat, a ráno se proklínáme. Mokré vlasy se navíc mohou poškodit a podpořit maštění.
- Necháváte schnout kadeře v ručníkovém turbanu – vlhký ručník tahá za vlasy a vytváří ideální prostředí pro bakterie. Kštice by v něm neměla být déle než 30 minut.
Jak na správnou vlasovou rutinu
Rozbalit
Sbalit
Mastným vlasům nejlépe předejdete správnou vlasovou rutinou. Ta by měla vypadat takto:
- Vlasy si umývejte vždy dvakrát – první mytí smývá povrchové nečistoty, jako jsou prach, smog a stylingové produkty. Druhé již čistí vlasy do hloubky.
- Používejte kondicionér. Ne, není zbytečný. Vyživuje a uzavírá vlasy, čímž zabraňuje pronikání nečistot, které mohou maštění urychlit.
- Foukání – pokožka hlavy by neměla zůstat vlhká. Kvasinky a jiné bakterie si tam mohou spokojeně lebedit a dělat neplechu. Po jejich řádění zůstává nejen mastná hlava, ale také lupy, svědění a vypadávání vlasů. Fénujte studenějším vzduchem, který je k mokrým vlasům šetrnější.
Tip: Pokud máte barvené vlasy, použijte při druhém mytí speciální šampon, který pomáhá udržet barvu déle svěží.
Před časem jsem navštívila trichologa, který mi poradil, abych si nemyla vlasy tak často. Pokožku totiž vystavuji vodě a kůže tím pádem trpí. Hlava se následně o to víc mastí a vlas roste v horší kvalitě. Zkuste vlasy mýt jednou za tři dny – časem se pokožka hlavy přizpůsobí.
Suchý šampon a pinetky
Během dnů, kdy to není „ono“, sahám po suchém šamponu. Vyzkoušela jsem drahé i ty levnější z drogerky, až jsem zakotvila u šamponu pro tmavé vlasy, který po použití nezanechává bílé stopy.
Suchý šampon je skvělý pomocník, bez kterého přes noc nikam nejedu. Používat bychom ho však měli rozumně. „Zoxidovaný maz a pudr ze suchého šamponu mohou při dlouhodobém používání podráždit pokožku a vést k častějšímu maštění. Proto je důležité vlasy po použití co nejdříve umýt,“ říká kadeřník Ondřej Kubička.
Lehce mastnou hlavu pravděpodobně budete řešit jen vy, okolí si jí možná ani nevšimne. Z vlastní zkušenosti vím, že „bad hair day“ dokáže zacloumat se sebevědomím. Stačí však znát pár fíglů, abyste vypadaly fresh a stylově.
- Šátky a čelenky vypadají elegantně a šik. Retro efektu dosáhnete tak, že stáhnete vlasy pod čelenkou, která zamaskuje mastnotu vpředu, a necháte je rozpuštěné. Tahle varianta však funguje, pouze pokud máte lehce zplihlé kadeře. V opačném případě vlasy stáhněte do drdolu.
- Drdoly na všechny způsoby. Stačí pár pinetek a gumička. Podle fantazie a zručnosti vytvořte uhlazený nebo naopak rozčepýřený drdol s nedbalou elegancí. Inspiraci najdete na YouTube pod heslem „messy bun“.
- Hladký culík. Když není čas, funguje i obyčejný culík. Protáhněte ohon zpět gumičkou a vytvoříte jakousi „kapku“.
- Francouzský cop. Je ženský, jemný a vypadá perfektně. S lehce mastnými vlasy půjde dobře zaplétat.
A co s ofinou? Nosím ji už od svých patnácti let, takže jsem si dávno zvykla na to, že ji musím každý den mýt a foukat. Pinetky nepoužívám, protože se s upláclými vlasy kolem obličeje necítím dobře. Pokud tedy o ofině uvažujete, zamyslete se, jestli vám každodenní úprava nebude vadit.
Dlouhodobé řešení
K hezčím vlasům si můžeme pomoci sami. Základem by měla být vlasová kosmetika vhodná pro časté použití – ideálně přírodní, bez silikonů a dalších nesmyslů. Geny a věk neošálíme, ale zdraví naší kštice ovlivnit můžeme.
Do jídelníčku zařaďte:
- Dostatek zeleniny – zejména tu zelenou, která obsahuje kyselinu listovou a železo, třeba špenát nebo brokolici
- Ovoce – sáhněte po mandarinkách, ananasu nebo jablkách
- Ovesné vločky
- Vejce
- Luštěniny
- Hovězí maso
- Lososa a další tučné ryby
- Dýňová semínka
Vyhněte se smaženému jídlu, slazeným nápojům a nepřehánějte to s kofeinem.
Hitem posledních let jsou různé potravinové doplňky slibující krásné vlasy, nehty i pleť. Ohledně jejich funkčnosti platí, že co žena, to názor. Suplementy však nenahradí zdravý životní styl. Kvalitní strava, spánek a stres ovlivňují, jak se cítíme a vypadáme.
Na běžné nošení i mimořádné události
Naše kolekce šperků 2024