Krmítko
Krmítko zavěste na volné prostranství na klidném a přehledném místě, minimálně 1,5 metru nad zemí a alespoň 2 m od nejbližšího stromu, nebo na provázek na větev, aby hodující ptáky neslupla kočka nebo kuna. Česká společnost ornitologická doporučuje na svém webu návod na výrobu perfektního dřevěného krmítka, které má i stříšku a systém automatického násypu krmiva, ale pokud chcete krmítko zavěsit na balkon či zahradu, do lesa nebo blízko dětského hřiště, kam často chodíte, a můžete tak stav zásob pravidelně kontrolovat, bohatě postačí jednodušší konstrukce.
Ptačí hostina
Zhruba od konce října můžete ve zverimexu koupit speciální míchanou směs pro krmení ptáků ve volné přírodě. Obsahuje semínka, obilí, zrní, vše, co by ptáci mohli v přírodě najít. Krmení jim můžete připravit i doma. Pochutnají si na ovesných vločkách, strouhané housce (ne se solí), mrkvi, jablku, masu nakrájeném na kousky, na tvarohu, sádle a loji. Přilepšete jim semeny nebo drcenými ořechy. Nasbírat jim můžete různé bobule jako jeřabiny a pozdní plody černého bezu, hlohu, rakytníku, břečťanu… Ze začátku (v listopadu) jim dávejte menší množství, s klesající teplotou dávku zvyšujte. Nezapomeňte ptáčky krmit pravidelně, podle toho, kolik toho sezobou. Zjara by si už měli zvládnout najít potravu sami.
Ovesná zvířátka
Ovesné vločky krásně lepí a drží tvar. Klidně můžete použít zbylou ranní kaši.
Suroviny
- 1 hrnek ovesných vloček
- 1 hrnek vroucí vody
- ½ hrnku kukuřičné strouhanky
- 4 lžíce drcených ořechů
- 4 lžíce drcených semínek
- máslo na vymazání formiček
- formičky na cukroví
Postup
Ovesné vločky zalijte horkou vodou tak, aby byly ponořené, a nechte je zhruba 10 minut nabobtnat. Zhoustnou a vytvoří lepivou kaši. Zahustěte strouhankou, vmíchejte ořechy a semínka. Plech vyložte pečicím papírem. Formičky vymažte máslem, položte je na plech a vtlačte do nich vločkovou směs. Pod okraj zapíchněte kousek špejle, abyste vytvořili dírku na zavěšení. Nechte zchladnout, zaschnout a ztuhnout. Můžete také 20 minut zapéct v troubě předehřáté na 50 °C. Před použitím vyjměte špejli, dírkou provlékněte provázek a zvířátko zavěste na strom.
Dýňová mísa
Až si příště budete dělat dýňovou polévku, dýni rozpulte a dužinu vydlabejte. Tuhá slupka poslouží jako báječné závěsné krmítko.
Suroviny
- ½ dýně
- 1 hrst červené čočky
- 1 hrst ovesných vloček
- 1 hrst dýňových semínek
- 1 hrst slunečnicových semínek
Postup
Dýni rozpulte, dužinu vydlabejte tak, aby zůstal okraj zhruba 2 cm široký. Semínka uchovejte na později. Zhruba 2 cm od kraje vyvrtejte šroubovákem nebo nožem dírku na provlečení provázku a následné zavěšení krmítka. Naplňte čočkou, vločkami a semínky a zavěste. Krmítko můžete naplnit podle libosti.
Ořechové dortíčky
Formičky na muffiny skvěle pomohou při tvarování dortíků pro ptáky. Můžete je uchovávat v lednici či v mrazáku nebo připravit vždy čerstvé.
Suroviny
- 1 hrnek obilných vloček
- ½ hrnku kuskusu
- 1 hrnek horké vody
- ½ hrnku rozpuštěného sádla
- ½ hrnku drcených ořechů
- strouhanka na zahuštění
- mandle a semínka na ozdobení
- květy na ozdobení
Postup
Vločky a kuskus vsypte do mísy, zalijte horkou vodou a nechte 10 minut nabobtnat. Vmíchejte sádlo a ořechy, a pokud je směs stále řídká, zahustěte ji strouhankou. Hustou kaši rozdělte do formiček na muffiny (silikonové jsou nejšikovnější), uhlaďte obrácenou stranou lžíce a ozdobte mandlemi, semínky a květy. Nechte ztuhnout v chladu, pak vyloupněte a servírujte ptáčkům. Pokud chcete, můžete doprostřed zapíchnout špejli, čímž vytvoříte otvor k zavěšení.
Návod na výrobu krmítka pro ptáky najdete na webu České ornitologické společnosti.