Perníčkový věnec podle našich představ
Na věnec můžete použít jakákoliv vykrajovátka vánočních tvarů, jako např. hvězdy, zvonečky, stromečky, vločky nebo srdíčka. Krásný reliéf perníčků vám vykouzlí vykrajovátka, která tvar nejen vykrojí, ale také na perníček vytvoří vzor. Tvary pak můžete i kombinovat, malými hezky vyplníte místo mezi velkými kousky perníčků.
Recept na těsto na perníčky
Potřebujeme:
- 300 g prosáté hladké mouky
- 1 vejce + na potření
- 130 g moučkového cukru
- 80 g másla
- 80 g medu
- 1 lžička jedlé sody
- 1 lžíce perníkového koření
- 1 lžíce kakaa
Postup:
Rozbalit
Sbalit
- Necháme si pomalu rozpustit med s máslem (ale jen minimálně zahřát, aby se to spojilo), dáme do robota a přidáme vejce, necháme zapracovat a potom přidáme vše ostatní. Těsto zabalíme do potravinové fólie a necháme v lednici minimálně 2 hodiny odležet (ideálně přes noc).
- Těsto rozválíme na lehce pomoučeném plátu a vykrájíme tvary, které chceme mít na věnci. Já použila stromečky. Další postup přípravy perníčkového věnce najdete v odstavci Tvobra perníčkové výzdoby.
- Perníčky pečeme na 165 stupňů cca 9 minut (ale každá trouba peče jinak).
Tvorba perníčkové výzdoby
Věnec uděláte z těsta na perníčky tím, že pokládáte vykrojené kousky z části přes sebe a utvoříte kruh. V tomto případě doporučuji si dát na pečicí papír dno misky, případně cokoliv kulatého v požadované velikosti vnitřního průměru věnce a kolem dokola skládat perníčky. Lepit je můžete buď rovnou na sebe a věnec tak upéct nebo péct perníčky zvlášť a pak je připevnit cukrovou polevou. Dalším způsobem je vyrobit si šablonu a na tu perníčky skládat, případně upéct kruhový základ z těsta a na ten pak jednotlivé perníčky lepit.
Kreativní zdobení věnce
Nejkreativnější částí průběhu tvoření věnce z perníčků je jeho zdobení. Při této činnosti se meze nekladou, můžete experimentovat s barvami, vzory a technikami. Zkusit můžete klasické ornamenty, jako jsou spirály, vločky, puntíky nebo mřížky, případně si se zdobením pohrajte různými efekty (3D spojením perníčků do trojrozměrných tvarů, nanášením více vrstev nebo ombre efektem).
Polevu lze jednoduše obarvit gelovým nebo práškovým potravinářským barvivem. Případně jako přírodní alternativu použijte šťávu z červené řepy, kurkumu, matcha čaj nebo kakao.
Pokud chcete mít věnec opravdu jedinečný a plný vánočního lesku, zkuste na polevu dát jedlé třpytky. Krásně budou vypadat i cukrové perličky umístěné např. uprostřed hvězdiček nebo jimi můžete ozdobit perníčkové stromečky.
Tip: Přizvěte si na vykrajování a zdobení perníčků nejmladší členy rodiny, bude to super společná zábava.
Dekorace na zavěšení
Na zavěšení zvolte vhodný materiál. Použijte stuhu, která může být elegantně sametová, rustikální jutová nebo jemná organzová, případně konopný provázek pro tradičně laděný věnec či drátek, pokud nechcete, aby byl závěs příliš nápadný.
Výsledný vzhled perníčkového věnce je pouze na vás, pro estetické doladění vymyslete další dekorace, hodit se budou mašle, dřevěné ozdobičky, větvičky nebo třeba i led světýlka.
Tip: Pokud chcete zajistit dlouhou životnost perníčkového věnce, doporučuji ho po dokončení zalakovat.
Lahodná vůně Vánoc
Sezóna vánočního pečení právě začala!