Symbol všech koupališť, festivalů a poutí, ale také Nemesis ubolených žlučníků, to je langoš. Ač bývá podobně jako trdelník často prodávaný u stánků se staročeskými specialitami, stejně jako trdelník je původem Maďar. Tak či tak, za dlouhá léta u nás zdomácněl. Protože sehnat dobrý a čerstvý langoš už dnes není tak snadné, naučím vás ho usmažit doma – není to nijak složité.
Původně se langoš smažil z chlebového těsta, vzhledem k zemi původu pšeničného. V Maďarsku se postupem času stal populární i langoš z těsta vylepšeného o vařené brambory, v Česku je zas oblíbené jogurtové či kefírové těsto, ideálně pomalu kynuté a vždy čerstvě usmažené. Nic není staršího než studený langoš.
Těsto připravte den předem
Těsto si připravte ideálně den předem a nechte vykynout v lednici. Na langoše ho lze použít 2–3 dny, nebo z něj můžete udělat pizzu – ostatně se tvarem pizza i langoše trochu podobají. :-)
Recept na základní langošové těsto
Podle receptu připravíte asi 12 menších nebo 6 velkých langošů. Když nechci smažit tolik kusů naráz, jeden plech po navážení a vytvarování koulí rovnou schovám zpět do lednice. Následující den přímo z lednice z předtvarovaného těsta vytáhnu placky a smažím další langoše nebo peču minipizzy.
Ingredience:
- 500 g polohrubé mouky
- 300–320 g tekutiny (polovina zákysu nebo acidofilního mléka, polovina mléka)
- 10 g soli
- 5 g cukru
- 21 g čerstvého droždí
Postup na přípravu těsta:
- Asi 50 g mouky smíchejte se stejným množstvím tekutin, cukrem a droždím v kvásek.
- Až kvásek vzejde, rozbublá se a ztrojnásobí svůj objem, přidejte zbylé suroviny a umíchejte těsto. Ručně, v domácí pekárně nebo cca 10–12 minut v robotu. Pokud hnětete ručně a těsto se vám zdá pořád nedostatečně hladké, je odpočinek v lednici velkým pomocníkem – pomůže těstu zpevnit a získat nadýchanou strukturu.
- Těsto v míse přikryjte igelitkou nebo víkem a nechte v lednici nakynout přes noc. Pokud ho chcete nechat kynout v teple, potrvá to asi hodinu.
Pusťte se do langošů:
- Po vykynutí si těsto rozdělte po cca 70 g (na malé langoše) nebo na dvojnásobek (na velké langoše). Osobně mám radši malé langoše a možnost ochutnat jich více. Uválejte kuličky, zlehka naolejujte a naskládejte si je do pekáčku.
- Asi po půlhodině až hodině si bochánky připravte na pomoučenou plochu.
- Od středu je roztahujte na placku (tak vznikne nadýchanější okraj) nebo vyválejte.
- Vytažené placky po 1–2 vkládejte do rozpáleného oleje (pokud máte teploměr, tak na 180 stupňů), smažte po obou stranách zhruba minutu až dvě a následně osušte na papírových utěrkách. Ideálně ještě horký langoš posílejte spolustolovníkům, ať si ho každý obloží podle chuti. :-)
Langoše z bramborového těsta
Langoše si podle stejného postupu můžete připravit i z bramborového těsta. Na to budete potřebovat:
- 550 g polohrubé mouky
- 300 g tekutiny (polovina zákysu nebo acidofilního mléka, polovina mléka)
- 90 g najemno nastrouhaných brambor, předem uvařených
- 10 g soli
- 5 g cukru
- 21 g čerstvého droždí
Jak si langoše ozdobit a dochutit?
Existuje spousta možností, čím si langoše vylepšit, ale u nás stejně většinou zvítězí nejznámější klasika.
Nejoblíbenější bývá klasický langoš s česnekem, sýrem a kečupem. Jak na něj? Stačí utřít 2–3 stroužky česneku se špetkou soli a smíchat s několika lžícemi vody. Touto směsí potřete pomocí mašlovačky čerstvě usmažený langoš, na který můžete přidat kečup (recept na domácí kečup najdete tady) a posypat ho strouhaným sýrem
Ochutnala jsem i verzi, kdy kečup nahradily plátky čerstvých rajčat, strouhaný sýr plátky mozzarelly a vše bylo dozdobeno čerstvou bazalkou a dochuceno trochou balsamikového octa. Takový italský langoš ve stylu Caprese.: -)
Základní těsto toho ale snese hodně, takže se nemusíte vázat jen na nejznámější verzi a můžete si langoš dochutit podle vlastních představ. Někomu chutná se zakysanou smetanou a bylinkami. Čerstvé bylinky dodají jinak celkem těžkému smaženému jídlu svěží nádech.
Netradiční variantou, zato opravdu chutnou, je ozdobit langoše trhaným masem a k němu hodícím se dresinkem. Vše můžete dozdobit nasekanou hladkolistou petrželkou nebo koriandrem. Takto připravený langoš můžete podávat třeba se salátem Coleslaw, případně i s libovolným jiným zeleninovým salátem, který zase pokrm příjemně odlehčí.
Jde to i nasladko
Podobně, jako někdo připravuje „sladkou pizzu“, i langoš se dá obložit čerstvým ovocem (jahody, maliny, borůvky, banány…) se šlehačkou, jogurtem či například s karamelem nebo čokoládou. Je to pořádná kalorická bomba, ale na druhou stranu, podobné smažené bomby máme v našich kuchařkách už dávno. Co třeba takové vdolky a koblihy? :-)
Barevný, svěží a čistý domov
Vše pro letní úklid