Právě čtete

Co vařím na podzim, když už nám dýně „leze i ušima“

5243  
Sdílet: 

Co vařím na podzim, když už nám dýně „leze i ušima“

Dýně je skoro synonymem pro podzimní čas, nezdá se vám? Z televize, časopisů i blogů na nás míří všelijaké dýňové recepty. Já mám dýni strašně ráda, ale zase ji nemusím jíst s každým jídlem. Obzvlášť, když na podzim je i tolik jiných sezónních surovin na vaření, které chutnají skvěle.

29. 9. 2020 7 min. čtení Kateřina Jašková
Co vařím na podzim, když už nám dýně „leze i ušima“

Každé roční období má své specifické suroviny, které ho charakterizují. Pro jaro je to pro mě medvědí česnek a chřest, v létě se nejvíc těším z jahod, meruněk a slaďoučkých rajčat a podzim se zimou patří kořenové zelenině, houbám, zelí ‒  a samozřejmě také oné dýni. Pojďte se inspirovat k rozmanitému podzimnímu vaření z jednotlivých druhů surovin

Jablka se hodí i ke slaným jídlům

K podzimu rozhodně patří jablka. Jako surovina na vaření jsou naprosto skvělá, protože z jablíček se dá vymyslet mnoho sladkých i slaných receptů.

Věřím, že všichni znáte možnosti klasického zpracování jablek do štrúdlu, jablečného koláče nebo do hraběnčiných řezů. S jablky se dá ale kouzlit i jinak. Lze je přidat najemno nastrouhané do ovesné kaše či lívancového těsta anebo třeba také do bábovky či perníku. Upečená buchta je pak nádherně vláčná a ve spojení se skořicí je chuťově neodolatelná.

Z jablek můžete uvařit i pyré, které je vhodné pro malé děti, ale také se často používá právě do buchet a korpusů. Jablka se zavařují do kompotů, používají se i to studených omáček, tzv. chutney. Přidat je bez obav můžete i do svíčkové či rajské omáčky nebo do bramborového salátu.

Co se spadanými jablíčky?

Co se spadanými jablíčky?

3 tradiční recepty, ve kterých využijete (nejen) jablka ze zahrádky.

Přečíst článek

Hrušky

Hrušky určitě řadíte, stejně jako já, už od dětství mezi ryze podzimní suroviny. Sama si pamatuji na sychravé počasí, kdy jsem běhala po zahradě a pod hrušní bylo spadané ovoce…

Přiznám se, že na chuť těch domácích hrušek nikdy nezapomenu. Byly žluté a tak slaďoučké, že jsem je nejraději jedla jen tak. A ačkoliv to je i nejpřirozenější a nejzdravější forma spotřeby ovoce, s hruškami se toho dá spousta vymyslet.

Osobně mám moc ráda hruškový kompot, hruškové chutney, ořechový koláč s hruškami nebo třeba hruškový quiche se sýrem feta. Hrušky jsou totiž ve spojení se slaným sýrem typu feta nebo s plísňovým sýrem typu gorgonzola či camembert naprosto dokonalé. A když ještě hrušky a sýr zkombinujete s listovým těstem, budete se vážně oblizovat.

Toto ovoce se samozřejmě často využívá do různých dezertů ‒ zkoušeli jste například pošírované hrušky se zmrzlinou? Jestli ne, máte co dohánět. Skvěle se ale hodí i k masu, proto přidávám i náš oblíbený recept na dušené vepřové s hruškami a smetanou.

Dušená vepřová panenka s hruškami a smetanou

Vepřové maso a tepelně upravené hrušky jdou spolu krásně dohromady, i když se vám to na první pohled možná nezdá. Vyzkoušejte a sami uvidíte. :-) Z uvedených ingrediencí připravíte 4 porce.

Ingredience:

  • 500 g vepřové panenky
  • 1 velká cibule (155 g)
  • 2 stroužky česneku
  • 1 polévková lžíce řepkového či slunečnicového oleje
  • 2 střední hrušky (320 g)
  • 200 g krémové smetany ‒ 15% tuku
  • 1 dcl bílého suchého vína
  • 1 dcl bílého hroznového moštu
  • Sůl a čerstvě mletý pepř

Postup:

  1. Maso omyjte, osušte a očistěte. Očištěné maso nakrájejte na plátky a z obou stran osolte a opepřete.
  2. Očistěte cibuli a česnek a obojí nakrájejte nadrobno. Hrušky omyjte, vykrojte jádřinec a nakrájejte na osminky.
  3. V hlubší pánvi rozehřejte olej a orestujte na něm cibuli a česnek.
  4. Do pánve přidejte maso a zatáhnete jej z obou stran. Poté přidejte hrušky a podlijte je vínem a hroznovým moštem.
  5. Zmírněte plamen a duste maso s hruškami pod pokličkou.
  6. Když je maso měkké, přilijte smetanu a nechte zredukovat, ať vznikne omáčka.

Nejlepší příloha?

Vepřovou panenku s hruškami a smetanou si doma dáváme nejraději s pečenými či šťouchanými bramborami nebo s bramborovou kaší.

Švestky

Období švestek začíná už koncem srpna, ale zasahuje až do podzimu. Toto ovoce je u nás tradiční surovinou, ze které se nevaří jen nejrůznější jídla, ale všichni určitě znáte i zpracování v podobě pálenky – slivovice.

Švestky jsou skvělé ve spojení s mákem, takže není divu, že se taková kombinace často objevuje ve formě koláčů a sladkých knedlíků. Tradičně se také zpracovávají na povidla, která nemusíte používat jen na koláče, ale třeba i do omáček.

Mým oblíbeným způsobem, jak švestky zpracovat, je sušení. Když sušené švestky naplníte mandlí, zabalíte do slaniny a dáte vypéct do trouby, máte během několika minut skvělé a chutné pohoštění pro návštěvu. Švestky také velmi ladí k masu, třeba takové uzené se švestkovou omáčkou a bramborovými lokšemi je prostě geniální.

Recept na švestková povidla

Recept na švestková povidla

Uchovejte si švestkovou sklizeň ve formě povidel a upečte z nich luxusní buchty.

Přečíst článek

Na problémy se zažíváním

Švestky jsou velmi zdravé a do našeho jídelníčku bychom je měli určitě zařadit, pokud máme problém se zažíváním a zácpou.

Kořenová zelenina

Na podzimu a zimě je nevýhodné to, že půda odpočívá, a tak se po čerstvé zelenině trochu slehne zem. Záchranu nám poskytuje zelenina, které se dá uchovávat dlouhodobě, a to je právě ta kořenová. Můžete si pod ní představit například celer, mrkev, petržel, křen nebo červenou řepu.

Kořenová zelenina nemusí být nudná. Naopak se s ní dá vymýšlet velké množství kreativních variací. Tradičně se především mrkev, celer a petržel využívají jako základ pro spoustu omáček a polévek. Z celeru a mrkve ale můžete také připravit báječnou pomazánku. Stačí tyto suroviny najemno nastrouhat, přidat tvaroh či čerstvý sýr, trochu jogurtu nebo majonézy, osolit a opepřit a máte zdravou pochoutku na světě.

Já z této zeleniny často připravuji i pyré, které je skvělé k pečenému masu. Kořenová zelenina je také vhodná na pečení a zapékání. Zkoušeli jste například pečenou zeleninu s bazalkovým či špenátovým pestem? A co třeba zapéct ji se smetanou a sýrem? Jestli ne, určitě těmto jídlům dejte šanci.

Co se týče červené řepy, tu doporučuji používat do zeleninových salátů. Kombinaci s polníčkem či rukolou, kozím sýrem, vlašskými ořechy a medovou zálivkou už jistě znáte.

Nechte zeleninu kvasit!

Nechte zeleninu kvasit!

Naučte se připravovat fermentovanou zeleninu, která je nejen chutná, ale hlavně zdraví prospěšná.

Přečíst článek

Brambory

Brambory jsou podle mě geniální surovinou. Stojí pár korun a přitom se dají využít na tolik způsobů! Můžete je vařit, péct, smažit…

Mohou se použít do salátu, do polévky, ale i do chlebových těst či do moučníků. Můžete dělat bramborové noky, šišky, knedlíky, pyré, placky. Také se dají zapékat. Se zeleninou, s masem nebo jen se smetanou a sýrem jako tzv. gratinované brambory. Dá se toho s nimi vymyslet spoustu a vždy vás příjemně překvapí. Ne náhodou jsou brambory mou nejoblíbenější přílohou.

Bramborová inspirace

Bramborová inspirace

5 variant, jak můžete v kuchyni kouzlit s bramborami

Přečíst článek

Zelí a kapusta

Další podzimní surovinou je bezpochyby zelí, ale také kapusta nebo kadeřávek. Zelí je podle mě dost opomíjenou zeleninou, přitom je tak skvělé!

Nejtradičnější úpravou je zelí dušené, které je  skvělý doplněk pečeného masa. Já mám ale osobně velmi ráda zelí v salátech, strouhám ho nahrubo do všemožných salátových variací a také do tzv. bowl – obložených mís. Tyto misky jím k obědu či večeři a často obsahují rýži, kuskus nebo bulgur, hromadu různé zeleniny a třeba i nakrájeného zelí. Jako bílkovinu používám trhané maso, vejce nebo sýr. K tomu stačí nějaká dobrá jogurtová zálivka a zdravé jídlo je na světě.

Co se týče kapusty a kadeřávku ‒ zkoušeli jste už kapustový krém, závitky či karbanátky a z kadeřávku pesto či chipsy?

Coleslaw z červeného zelí

Z červeného zelí ráda připravuji trochu jiný coleslaw a přidávám vám na něj recept. Oproti klasickému se liší nejen barvou, ale například i přidanou kukuřicí. Z uvedených ingrediencí připravíte 4 porce.

Ingredience:

  • 500 g červeného zelí
  • 1 střední cibule
  • 70 g sterilované kukuřice
  • Šťáva z 1 limetky
  • 40 g majonézy
  • 40 g jogurtu
  • 3 g dijonské hořčice
  • 7 g moučkového cukru
  • Sůl a čerstvě mletý pepř
  • Čerstvá petrželka či list kadeřávku

Postup:

  1. Zelí omyjte a nakrájejte jej buď velmi najemno, anebo je nastrouhejte na hrubé části struhadla.
  2. Cibuli očistěte a nakrájejte nadrobno. Přidejte k zelí.
  3. Nyní přidejte limetkovou šťáv, majonézu, jogurt, hořčici, cukr, dle chuti sůl a pepř a promíchejte.
  4. Nakonec přidejte kukuřici a nadrobno nasekanou petrželku nebo kadeřávek.
  5. Servírujte vychlazené. Salát je skvělý k masu či rybě.

Houby

Jejich sezóna sice začíná už tak v srpnu, ale i v září je můžete sbírat v hojném množství. Pokud máte tuto potravinu rádi, určitě ji využijte, jak nejvíc můžete.

A jestli tohoto lesního pokladu nasbíráte opravdu hodně, nezapomeňte si je nasušit. Oceníte to po celý rok. Z hub lze připravovat omáčky, houbové knedlíky, karbanátky, můžete je přidávat ke směsím do těstovin, skvělé je houbové rizoto nebo tradiční vánoční kuba.

Jak najít houby a netradičně je připravit

Jak najít houby a netradičně je připravit

Tipy na houbařské aplikace a recept na houbový burger bez masa

Přečíst článek

Bedly můžete smažit jako řízky, smaženice je také velká pochoutka. Houby se dají namarinovat a naložit s octem, lze je přidávat pod maso a také jimi obohatit kdejakou polévku. Třeba taková bramboračka nebo kulajda, tam jsou houby opravdovou nutností. A já mám pro vás recept na skvělý podzimní houbový krém. Věřím, že vám bude chutnat stejně jako nám doma.

Smetanový houbový krém s kadeřávkovým pestem

Bez houbového krému by to nebyl ten pravý podzim. Já ho ještě ráda doplňuji pestem z kadeřávku ‒ určitě tuto kombinaci vyzkoušejte. Recept na pesto najdete o kousek níže. Z uvedených ingrediencí na houbový krém připravíte 6 porcí.

houbový krém

Ingredience:

  • 1 střední cibule
  • 500 g žampionů
  • 15 g sušených hub – směs hříbků
  • 1 polévková lžíce másla
  • 1 polévková lžíce olivového oleje
  • 1,5 l kuřecího nebo hovězího vývaru
  • Šťáva z půlky citrónu
  • Sůl, kmín a čerstvě mletý pepř
  • 150 g smetany krémové či ke šlehání

Postup:

  1. Sušené houby namočte do vlažné vody, cibuli očistěte a nakrájejte nadrobno.
  2. Žampiony omyjte, očistěte a nakrájejte na plátky.
  3. Ve středním hrnci rozehřejte máslo spolu s olejem a orestujte na něm cibuli. Poté přidejte žampiony a pak i hříbky.
  4. Podlijte vývarem, přidejte dle chuti  sůl, kmín a pepř a nechte dusit. Když jsou žampiony měkké, rozmixujte vše dohladka.
  5. K rozmixované polévce přilijte smetanu a provařte. Nakonec dochuťte citrónovou šťávou a připravte si pesto.

Kadeřávkové pesto

Zdá se mi, že mnoho lidí z mého okolí vůbec neví, jak takový kadeřávek v kuchyni využít. Pesto je podle mě takový univerzální způsob, který se hodí ke spoustě dalším pokrmům. Například k výše zmíněnému houbovému krému. :-)

kadeřávek

Ingredience:

  • 60 g kadeřávku
  • 40 g olivového oleje
  • 20 g mandlí
  • 30 g sýru parmezánového typu
  • Půlka stroužku česneku
  • Kůra z 1 citrónu

Postup:

  • Vše dejte do mixéru a rozmixujte. Nemusí to být úplně dohladka. Je fajn cítit strukturu pesta.
    Krém podávejte s pestem a krutony.

Doufám, že se vám mé tipy na to, jak zpracovat podzimní ovoce a zeleninu líbí a třeba díky nim ochutnáte letos na podzim mnohem více rozmanitých jídel.

Pokud se vám článek líbil, mohlo by vás také zajímat
Další články