Buďte ve střehu! A abyste byli ještě lépe připraveni, přinášíme vám ve spolupráci s magazínem Krásný venkov tipy na ta nejlepší místa na bruslení v české přírodě.
Tady jsou:
ORLICKÁ PŘEHRADA
Tak kouzelné skalní útvary jako na Orlické přehradě nikde jinde u nás neuvidíte. Za špičkovým bruslením se znalci vydávají i k této skále, která je asi kilometr po proudu Vltavy od hradu Zvíkov.
ZVÍKOV
Znalci považují Orlickou nádrž za královskou plochu českého bruslení. Když přijde mrazivá zima, jako byla třeba ta v roce 2006, a jezero zamrzne naprosto celé, můžete na něm urazit okruh v délce až 200 km po vzdutí řek Vltavy, Otavy a Lomnice. Přístup k ledu je tady ale mnohde komplikovaný kvůli prudkým srázům kaňonu s ledovými plotnami. Nejlepší vstup na led je u obou historických památek – zámku Orlík a hradu Zvíkov.
MÁCHOVO JEZERO
Kvůli opravě hráze je sice letošní zimu vypuštěné, ale patří mezi vyhledávané cíle mnoha ledních plachtařů i bruslařů. Co si ale počít, jste-li na ledě sami? Znalci si panenský led prověřují kamenem, který pošlou po ledu před sebe. „Podle zvuku poznám, jestli můžu dál, nebo raději zvolím jinou trasu,“ říká jeden z nich Jan Stodola.
LIPNO
Zdroj: ajsdakjdnkjad
Chcete-li s kolegy zažít poučný teambuilding nebo dětem dopřát naprosto konkrétní představu, co se děje v zemské kůře, když pociťujeme zemětřesení, vydejte se na Lipno. Výhodou je i to, že jakmile nádrž zapadá sněhem, led tady strojově čistí.
PS: Mějte vždy na paměti, že led, na který ještě nikdo nevstoupil, je tajemný. Záludnosti odhadnete podle barvy, odrazu, útvarů v ledu i podle zvuku. Čím vyšším tónem led ‚zpívá‘, tím je slabší.
Článek vznikl ve spolupráci s magazínem Krásný Venkov. Foto: Jan Stodola, archiv firem.