Právě čtete

7 vyzkoušených tipů, jak na zákeřnou rýmičku, s komentářem lékaře

16219  
Sdílet: 

7 vyzkoušených tipů, jak na zákeřnou rýmičku, s komentářem lékaře

Rýma je jediný trend, který si na podzim pořídí snad všichni. A já samozřejmě nezůstanu pozadu. Na rozdíl od nového kabátu z ní ale samozřejmě velkou radost nemám, a tak jsem začala pátrat po opravdu účinném způsobu, jak s touhle módou konečně bojovat.

1. 10. 2018 4 min. čtení Zuzka Košutová
7 vyzkoušených tipů, jak na zákeřnou rýmičku, s komentářem lékaře

Co je vlastně nachlazení?

Nachlazení – neboli také rýma – je snadno šiřitelné infekční onemocnění horních cest dýchacích, které postihuje zejména nos. Mezi příznaky patří kašel, bolesti v krku, rýma a horečka. Problémy obvykle ustupují do sedmi až deseti dnů, někdy ale mohou trvat až týdny. Nachlazení nezpůsobuje přímo chlad, ale oslabení organismu jde naproti více než dvěma stovkám možných virů. Nejčastější je nákaza rhinovirem.

Prevence je klíč

Vůbec nejlepší by bylo úplně se rýmě vyhnout. Jediný způsob, jak nachlazení zabránit, je dostatečně vyzbrojit imunitu, dokud je čas. Když na to totiž přijde, nakazit vás může i člověk na vzdálenost 500 metrů. Účinnou bariérou z vitamínů a správného oblečení se dá nebezpečí omezit.

Jistotu ale nemáte nikdy. Co tedy dělat v případě, když se prevence nepodaří a stejně skončíte s kapesníkem u nosu? Pak je na řadě léčba, která pomůže zmírnit příznaky, než se tělo s viry vypořádá.

Tipy, co stojí za zkoušku (a co na ně praví odborník)

Moje okolí a internet se hemží tisícovkou zaručených způsobů, jak nachlazení vyhnat z těla. Opravdu ale fungují? Většinu jsem vyzkoušela na vlastní kůži a ještě jsem se zeptala lékaře MUDr. Ondřeje Felixe, co on na to.

Tip první: Zázvorová potopa

Loni jsem víceméně náhodou přišla na překvapivě účinný způsob, jak se s rýmou poprat. Bacil mě totiž zastihl ve chvíli, kdy jsem měla spíž plnou čerstvého zázvoru – a rozhodla jsem se ho vyhnat za pomoci silného odvaru z nastrouhaného kořene, který jsem navíc promíchala s citronem a lžící medu. Dávkovala jsem ho zhruba v množství dva litry denně. Zažívání sice po dvou dnech intenzivní kúry dostalo pěkně na frak, ale za stejnou dobu jsem byla jako rybička.

Co na to říkám já: 100 % (nikomu sice nechutná, ale všichni si ho pochvalují)

Co na to lékař: „Zázvor je pěkně pálivý a zlepšuje prokrvení sliznice. Tím se do míst napadených viry dostane více bílých krvinek a může se snížit otok sliznice, takže určitě funguje.“

Tip druhý: Vývar od babi

Jó, polévka od babičky! Taková dobrota, a ještě má blahodárné účinky. Společně s pohlazením u nás platil babiččin vývar za ultimátní medicínu na všechno, od rýmičky až po odřené koleno.

Co na to říkám já: 50 % (vývar neoddiskutovatelně skvělý, ale málokomu funguje zrovna na rýmu)

Co na to lékař: „Ani tolik nezáleží na tom, že jde o vývar – při nachlazení jednoduše obecně pomáhá pití horkých tekutin, které rozproudí krev a uleví sliznicím. Někteří lidé naopak pijí ledové nápoje nebo jedí nanuky, ale to pomáhá spíše na bolest než na zmírnění jiných příznaků.“

Tip třetí: Hurá do páry

Pořádná parní lázeň údajně pročišťuje dutiny jako málokterý sprej do nosu. Na plavecký bazén vybavený místností s párou bych si při nachlazení asi netroufla (nehledě na to, že bych tak akorát nakazila ostatní), ale zavřít se doma na půl hodinky do sprchy a otočit páčku kohoutku prudce doprava… proč ne?

Co na to říkám já: 80% (většina se napařuje doma nad hrncem se špetkou soli)

Co na to lékař: „Napařování určitě funguje. Je to zase tentýž princip: teplo pomůže otoku. S ucpaným nosem dobře pomáhají také spreje, které zlepšují prokrvení.“

Tip čtvrtý: Česnečka od taťky

Pět prolisovaných stroužků česneku, majoránka, zeleninový bujón a trochu vody. Povaříme, pojíme a hned se cítíme o chlup lépe! Tento recept alespoň odjakživa prosazoval můj taťka, který lepší medicínu na rýmičku nezná. Já tedy česnek zrovna nemusím, ale proti gustu…

Co na to říkám já: 20% (česnečku leda po ránu a na úplně jiné problémy)

Co na to lékař: „Osobně si pamatuji babičku, která byla lékařka a dávala nám odvar z česneku při vysoké teplotě. Ale že by česnek nějak přímo usnadňoval rýmu, o tom nevím.“

Tip pátý: Hora vitamínů

Citrusy, jablka, hrušky, doplňky stravy… Vím o tom, že spousta lidí v okolí jako účinný lék nasazuje čerstvé dary z přírody. Už delší dobu ale také slýchám, že jde vlastně o mýtus a extra vitamíny bacily jen tak z těla nevyženou. Tak jak to tedy je?

Co na to říkám já: 50 % (jako doplněk rozhodně, jako medicína spíš ne)

Co na to lékař: „Vitamíny rozhodně neuškodí, doporučuji je celkově bez ohledu na onemocnění. Hodí se coby prevence i jako léčba. Ale neléčí přímo nachlazení, je to spíš celková podpora zdraví organismu.“

Tip šestý: Bylinkové šílenství

Speciálních čajových směsí proti rýmě jsou plné lékárny. Bolest v krku má zmírňovat kloktání šalvěje, anýz a badyán mají dokonce ničit chřipkové viry.

Co na to říkám já: 100 % (bylinky a čajíčky jsou základ!)

Co na to lékař: „Heřmánkový čaj a odvar z heřmánku pomůže určitě. Funguje také eukalypt nebo bylinné čaje. Co je teplé, to je dobré!“

Tip sedmý: Nájezd do lékárny

Když už mám všeho po krk a potřebuji fungovat, vždycky zvolím bezpečnou variantu pomoci v lékárně. Cucavé tabletky na bolení v krku, horký šumivý nápoj na snížení teploty a půlka Paralenu navrch možná nezní tak poeticky jako předchozí alternativní způsoby léčby, ale dokonale mě postaví na nohy a já se do pár hodin cítím jako vyměněná. Na druhou stranu, po téhle cestě jdu, jen když není zbytí, kdo by taky chtěl pořád polykat prášky.

Co na to říkám já: 50 % (půl na půl, někdo prášky bere i na rýmu, někdo vůbec)

Co na to lékař: „Nejvíc samozřejmě funguje nenastydnout se vůbec. :-) A když už se to stane, zajděte spíše než do lékárny nejprve k lékaři. Ten nejlépe poradí, které léky užívat.“

Pokud se vám článek líbil, mohlo by vás také zajímat
Další články