Měli jsme štěstí a má volba se trefila zrovna do typu kůže a snášenlivosti měsíčku. Ne každému totiž sedí to samé. Někomu prospívají koupele v lopuchu, někdo nedá dopustit na konopné masti a dubová kůra je určitě také skvělou volbou. Ekzém je opravdu silný soupeř a chce to čas a někdy i trochu utrpení, než všechno vyzkoušíte a to, co vám nesedí, tedy přetrpíte a vyloučíte. Nejinak to bylo u nás. Na měsíčkové sádlo ale nedám dopustit.
Měsíček lékařský patří mezi významné léčivky. Velice prospívá zánětlivé, poraněné kůži a díky obkladům a masážím léčí i vnitřní záněty. Bolavé klouby, angínu, zánět prsu, křečové žíly, popáleniny, působí účinně i proti vráskám. Měsíček si můžete také nasušit a připravit si čaj, který je dobrý i na nervy. Důležité ale je, abyste při výrobě vlastní masti použili jen opravdu dobré domácí sádlo a hlavně rozvité, za slunečného dne sbírané květy. Musí mít plno řad okvětních lístků a sytě oranžovočervenou barvu. To je podmínka. Oranžovočervená flavonoidní barviva jsou totiž nositeli účinných látek a bez nich vaše mast nebude mít ty správné zbraně proti ekzému a dalším neduhům. Tak ať jich máte co nejméně a měsíčkovou mast můžete rozdat potřebným. Krásné dny!
Suroviny
500 g kvalitního domácího sádla
4 hrsti květů měsíčku lékařského
Postup
Květy nasekáme a vložíme do rozpuštěného sádla. Necháme přejít varem a odstavíme. Po zchladnutí dáme do lednice asi na 12 hodin. Po vytažení necháme směs rozpustit a přecedíme přes plátno. Nalijeme do skleniček a uložíme do lednice nebo na chladné, tmavé místo.
Při správném uskladnění vydrží mast dlouhou dobu a nemá žádné vedlejší účinky.