Gravlax, nebo gravad lax? Možná jste se již setkali s těmito dvěma názvy, ale nebojte, jedná se o jedno a totéž severské jídlo. Gravad lax znamená ve švédštině pohřbený losos a podle toho i vznikl název gravlax. Často se ale u tohoto jídla používají oba názvy. Tato pochoutka pochází ze Skandinávie a jedná se o lososa marinovaného v soli a cukru. Díky tomu dojde k jeho zakonzervování, a tím i k prodloužení doby spotřeby. Chuť je hodně podobná uzenému lososu, ale vy si ji můžete přizpůsobit svojí chuti a namarinovat ho s různými druhy bylinek.
Jaký kus lososa vybrat?
Na přípravu pokrmu gravlax můžete použít celý filet z lososa, ale vůbec nevadí, když použijete již naporcované kousky čerstvé ryby.
Hlavně se snažte vybírat co nejkvalitnější a nejčerstvější kusy. S tímto receptem si můžete pohrát a ukázat na něm své kuchařské umění. Je možné ho připravit s různými druhy bylinek, ale je skvělý třeba i marinovaný v červené řepě. Tato příprava je obzvlášť skvělá v období Vánoc nebo na Silvestra. Díky řepě vznikne kolem dokola krásné lemování a pokrm vypadá na talíři naprosto skvěle.
Asijská alternativa
Když mám chuť na změnu, připravuji gravlax s asijským nádechem. Do směsi místo řepy přidám strouhaný zázvor, místo kopru čerstvý koriandr a přímo na rybu přidám také trošku japonské sójové omáčky.
Recept na domácí gravlax s červenou řepou
Pokud jste sehnali kvalitní rybu, můžete se pustit do přípravy! Počítejte s tím, že losos se musí uležet, takže si na něm pochutnáte nejdříve za jeden až dva dny.
Ingredience:
- 300 g lososa
- 150 g soli
- 150 g cukru (můžeme použít i třtinový)
- 1 malá červená řepa
- ½ lžičky citronové nebo pomerančové kůry
- 1 lžíce nasekaného kopru
Postup:
- Rybu nejdříve nezapomeňte vykostit, může se stát, že nějaká kůstka ještě v rybě zůstala.
- Poté v misce smíchejte sůl, cukr, nastrouhanou červenou řepu, citronovou kůru a nasekaný kopr.
- Připravte si nádobu, ve které budete lososa marinovat (ideální je třeba nerezová, kterou vám řepa neobarví). Na dno nádoby dejte část směsi, kterou jste si připravili, poté na ni položte lososa a zbytkem posypte lososa tak, aby byl úplně zakrytý.
- Nádobu překryjte potravinářskou fólií a rybu něčím zatěžkejte (například těžkým pekáčem). Nechte minimálně 24 hodin marinovat v lednici.
- Poté lososa vyndejte, omyjte pod studenou vodou a osušte. Pak už jen nakrájejte na tenké plátky.
Jak snadno odstranit kosti?
Ze syrového filetu se někdy kosti vyndávají těžko. Mně to jde nejlépe za pomoci škrabky na brambory. Vykukující kůstku do ní zaháknu a obloukem snadno vytáhnu ven.
Moje tipy na servírování
Takto marinovanou rybu je možné naservírovat různými způsoby. Tady máte několik tipů, jak si můžete tuto severskou pochoutku vychutnat.
- Nakrájejte gravlax na tenké plátky a naservírujte ho na talíř, posypte nasekaným koprem. K tomu připravte domácí majonézu, kterou můžete podle své fantazie dochutit (skvělá je například citronová) a podávejte ještě s lehce opečeným toastovým chlebem.
- Gravlax můžete servírovat i na celozrnných kulatých sušenkách, blinách nebo třeba na malých bramborových rösti. Stačí připravit rösti, nechat je vychladnout, naservírovat na ně kousky natenko nakrájeného gravlaxu a vrch ozdobit krémem z krémového sýra, nasekané pažitky a špetky soli.
- Skvěle se hodí i na zeleninový salát. Ideální je na talíř dát mix salátů, na něj naservírovat na plátky nakrájeného lososa, celé to zakapat dresinkem z dijonské hořčice a posypat nasekanými bylinkami.
- Pokud doma rádi připravujete zdravé chlebíčky třeba z celozrnného chleba nebo bagety, gravlax vám v kombinaci s nimi výborně poslouží.
- Gravlax se jí za studena, ale můžete jím doplnit i krémovou polévku. Hodí se například k lososovému, špenátovému nebo hráškovému krému.