„Plevel“ dorostl do pasu a k malinám v koutě se dostanou už jen slepice a nehodný kohout, který ovládl tuhle divočinu i ovocné keře. Stejně nejlepší úrodu má vždycky babička, které dozrávají maliny dříve než nám, a pokaždé nás trumfne plnou mísou červených „kalíšků“. Většinou je tedy okamžitě „požerou“ děti a na mě zbyde pár rozbředlých plodů na dně. :) Proto ta vzácnost!
Když nás babička pozve na svou krásně upravenou a vzrostlou zahrádku (bez klovajícího kohouta) a je zrovna čas malin, nemůžu se nějak vymanit ze spárů ostnatých větviček a vrhám se přímo neurvale na každou malinu v dosahu. Užívám si každoročně plnými doušky (sousty) jeden z prvních zážitků nastávajícího léta a prázdnin. Ne, nezapomenu natrhat dost malin i pro zbytek rodiny, ale po cestě k domovu ještě ujídám z misky a po každém polknutí si říkám, že to bylo naposledy. :) Proto neváhám a zakonzervuju si svoje malinové zážitky, hned jak dorazím domů. Pěkně po staru, za studena, ať se zdravé maliny tolik neznehodnotí. Super šťáva pro všechny!
No a pak tu máme rybíz! Ten naopak nechce nikdo sbírat, protože ho roste pokaždé tolik, že se metoda z keře rovnou do pusy už pátý den nedá kvůli bolavému bříšku aplikovat, a česání do kyblíku se děti zdatně vyhýbají. Jo, to kdyby rostl rybíz v Minecraftu, mami! To si pak jen provlíknu rybízové hrozny náušnicovými dírkami v uších, sbírám rybíz pro radost a vařím šťávu. Pro všechny a super!
Malinová šťáva zastudena
Suroviny
3 kg malin
2 l vody
šťáva z 2 citronů
600 g krupicového cukru
Postup
Maliny rozmačkáme, zalijeme studenou vodou, přidáme citronovou šťávu, zakryjeme a necháme 48 hodin odstát. Pak překapeme šťávu přes plátýnko a promícháme ji s cukrem. Jakmile se cukr rozpustí, rozlijeme šťávu do čistých, suchých sklenic a sterilujeme, kvůli nižšímu obsahu cukru. Sklenice se šťávou nedovřeme víčkem napevno, postavíme je do hrnce, zalijeme do čtvrtiny či poloviny vodou, zahříváme na 85 °C zhruba 10 minut, pak je postavíme na dřevěné prkénko, dovřeme víčko a necháme vychladnout.
Na 4 litry, doba přípravy 40 minut, odležení 2 dny
Rybízová šťáva
Suroviny
6 kg rybízu
4 kg krupicového cukru (dle kyselosti ovoce)
Postup
Rybíz omyjeme, odstopkujeme a rozmačkáme v míse. Přelijeme do kameninového hrnce nebo velké sklenice, zasypeme 200 g cukru, promícháme, zakryjeme plátýnkem a převážeme kolem hrdla provázkem. Necháme 3–4 dny odležet v chladu, dvakrát za den promícháme a poté necháme překapat přes plátýnko do hrnce.
Do šťávy vmícháme zbylý cukr, zahříváme a sbíráme pěnu. Povaříme zhruba 20 minut, rozlijeme do čistých sklenic a pevně uzavřeme. K pití ředíme podle chuti, zhruba 1 lžíci šťávy na 250 ml vody.
TIP: Jakmile šťáva přejde varem, můžeme do ní podle chuti přidat šťávu z jednoho pomeranče.
Na 8 litrů, příprava 1 hodina, odležení 3–4 dny