Právě čtete

Kde se rodí ženská chuť na sex?

15385  
Sdílet: 

Kde se rodí ženská chuť na sex?

Dámy, může to být úplně přirozené, jestli nemáte chuť na sex. Že ji nemáte právě teď, že ji nemáte ani jednou za den, za týden nebo dokonce ani jednou za měsíc. Možná ji máte, ale tváří v tvář požadavkům svého muže možná není dost velká – srovnatelná.  Bývá to někdy velký zdroj frustrace. Možná ale není třeba! Možná stačí jen porozumět tomu, že chuť na sex u žen funguje docela jinak než u mužů. 

16. 2. 2024 5 min. čtení Hana Vacková
Kde se rodí ženská chuť na sex?

Není to stav, který se nám, ženám, vždy děje sám od sebe, prostě od přírody, jako je to u mužů. Osvětlila mi to Julie Gaia Poupětová, známá česká sexkoučka, pro kterou je sex v dlouhodobých vztazích stěžejní téma. V jedné své přednášce hovořila o vědkyni Vasonové, která přišla s tím, že žena dostává chuť na sex, až když jsou splněny dvě podmínky: nejprve žena sex akceptuje, přijme, že bude sexuálně stimulovaná, a pak je vystavena podnětům, které ji vzruší.

Ze svého aktuálního dění musíme vyndat nejen tělo, ale i hlavu

Ach, ano! Obě věci musíme vysvětlit i  mužům! Taková nabídka k sexu, zatímco lítáme v jiných příjemných i nepříjemných dimenzích, může jednoduše a prostě rušit – a nebýt sexy.

chuť na sex

Jestli máte děti, znáte to dobře! Představte si situaci, kdy jsou ponořené do stavby vesmírné lodi z lega a právě se vydávají na průzkum vesmíru, nebo inscenují největší automobilovou srážku století a vy za nimi přijdete s obloženými chleby. Koukají na vás jako na vraha situace a pravděpodobně vás nějakou dobu budou úplně ignorovat. Pokud tedy ze všeho nejvíc nemilují obložené chleby. Musíte vyvinout určitou diplomacii nebo nabídnout třeba dort.

Když se zažeru do psaní nějakého podmanivého příběhu, nebo nevím, kde mi hlava stojí, jaký problém řešit dřív, musí můj muž udělat víc věcí, než jen říct naši obvyklou startovací větu: říkala jsi, že půjdeš do sprchy?  Abych v té chvíli byla svolná k sexu, musím z aktuálního dění „chtít vyndat hlavu“. Ženy dělají často tu chybu, že ze svého dění „vyndavají jen tělo“. Dopouští se sexu z milosrdenství (aby dal pokoj). Svou akceptací milování dáváme mužům šanci uspět v další fázi – mají šanci nás vzrušit. Musí dělat to, co je nam fakt příjemné – ne to, co si myslí, že je nám příjemné. A když se sejde přijetí toho, že chcete sex, se vzrušením, přijde i chuť na sex.

Jak to s tou ženskou chutí na sex vlastně je? Jinak než s tou mužskou. Zatímco u mužů sex startuje chuť, u ženy je to něco jiného.

Sexuální apetit souvisí se zážitky, dobrými i špatnými

Počkat na tu fázi, kdy přijde chuť, se zdá být podle tezí, které zmínila Julie Gaia Poupětová, naprosto klíčová. A pro muže a určitě i pro některé ženy je těžké poznat, kdy to nastane. Předpokládat, že bude každá žena vždy hlasitě vzdychat nebo křičet touhou, je lichá – u každé může lačnění po milování vypadat i znít jinak. Všechny bychom si tohle měly na sobě vysledovat.

ženská chuť na sex

Já si to své našla a zarámovala v tohle  (platí pro penetraci): je to moje prosba, aby vstoupil. Jsem tak vzrušená, že mu o to sama řeknu. Ještě lepší sex ale zažíváme, když výzvu hned nesplní. A nechá mě ji ještě zopakovat. O těch pár momentů později mám totiž chuť ještě větší. Pokud muž na ten moment nepočká, nemusí z toho být jen průměrný nebo špatný sex, může být špatný i každý další. Špatným sexuálním zážitkem se totiž ohrožuje chuť na sex v budoucnosti. Což souvisí i s bodem číslo jedna – ochotou mít sex.

Julie Gaia Poupětová to vysvětluje s pomocí nového paradigmatu sexuality, což je zatím nejnovější vědecký přístup k věci: „O chuti na sex rozhoduje naše motivace. Když si představíte sex, a je to pro vás fajn představa, začnete se na něj těšit. V takovém případě pak představa, že ho mít budete, vzbudí i chuť ho mít. Pokud ale máte sex spokojený s nepříjemným zážitkem, počítá se i nuda, která právě vládne vašemu vztahu, bude to jinak. Nebudete ho chtít, ta představa vás nebude lákat a pak vzrušovat,“ říká Poupětová.

Chuť na sex si můžete přivolat

Mám kamarádku, která je sexuálně i jinak hodně emancipovaná. Má spoustu milenců a sex může mít třeba pět hodin. Je multiorgasmická, velmi si sex užívá. Ale nemá na sex nikdy chuť.

chut na sex

„Kdybych se řídila chutí, tak jsem po rozvodu úplně na suchu,“ říká 43letá Bára, která se rozvedla na hraně třicítky a žije šťastný single život. „Ale osvědčilo se mi i v jiných oblastech nezavírat se do svých bublin a pocitů, i kdyby mi v nich bylo dobře. Život má být pestrý a sex je zdravá věc. Naučila se, jak si chuť na sex, než má přijít, sama přivolat. „Zjistila jsem, že je to hodně o mém nastavení a mé vlastní práci se sebou. Před schůzkou si pustím porno, to mě vždycky naladí,“ prozrazuje svou metodu Bára a dodává jednu velmi podstatnou věc: „Ten svůj kotel ale potřebuju o to víc žhavit, když mám nějaké velké starosti nebo hodně práce.”

Právě sex mi pomůže se od pracovních i osobních starostí na chvíli osvobodit. Sex je relax.

Nemluví vám to poslední z duše, dámy? Když po vás šlapou kolegové, doma pořádný binec, děti ne a ne usnout, máte kapacity zařadit na konec celodenního kolotoče, který se točí rychleji, než jste schopné i jen vnímat, zařadit ještě sex? Motivace je maximálně odstranit se někam do klidu a chvilku jen být.

Vztahová koučka Kristina Baudyšová k téhle věci nedávno na Instagramu apelovala na ženy, aby se zamyslely nad tím, jaké jsou jejich životní priority. Je mezi nimi i hezký partnerský život? Nebo je výš uklizená domácnost, děti jak z obrázku, účet přetékající penězi? Tohle uvědomění je zásadní krok, ale je jen jedním z mnoha. Abychom se dostali s partnerem do postele k té větě „Už konečně vstup!“, musí následovat celá série dalších kroků. Musíme se naučit prioritizovat, umět mluvit se svým partnerem, pracovat se stresem nebo s úzkostí, naučit se relaxovat. Zdravě žít. Součástí sexuálního života je mnohem víc věcí, než jsme si mysleli. Aby byl, měli bychom na něj být vnitřně nastavení a musí klapnout vnější okolnosti. Na začátku vztahu to jde samo – všechno jakoby se klidilo z cesty. Jenže jak na to pak dál, to nás nikdo neučil. A to je velký dluh systému výchovy a vzdělávání, který ovšem můžeme každý sám za sebe napravit. Možnosti vzdělávání už jsou, stačí jen trochu hledat.

„Já bych chuť měla, ale ne s ním.“ To zaznívá na Twitteru v diskusích u těch, kteří často léčí vztahy bokovkami.

Jak probudit chuť na sex

  • Nenuťte se mít to stejně jako váš muž.
  • Ženy fungují jinak. Pochopte, jak chuť na sex u žen vzniká.
  • Chuť na sex je u žen podmíněná ochotou mít sex a úspěšnou stimulací. Až pak přichází chuť!
  • Ochota žen mít sex roste s tím, když žena dokáže vyčistit hlavu od tíživých myšlenek, starostí, ale i nadšení, které se nastřádaly během celého dne.
  • Nemyslete na jiné věci. Přesuňte svou mysl do časoprostoru, ve kterém právě jste. A partnera, s kterým právě jste.
  • Začátek dobrého sexu vypadá často jako dobrý pokec, není nad to, když nás muž nechá chvilku vymluvit a jen naslouchá a neradí.
  • Naladit se dá i beze slov – poslechem hudby, kterou mají oba rádi, nebo tancem.

Chuť na sex je zvláště u žen, ale i u mužů závislá na souladu partnerů. Pokud se neshodnou, může chybět chuť na sex pouze s aktuálním partnerem. Tuto tikající bombu pomáhají řešit psychoterapeuti často.

Nevzdávejte to. Jděte svou chuť hledat!

Tohle všechno málokdo ví. Pak je snadné, že nás znejistí nějaká dračice se sexem stále na rtech nebo partner neustále při chuti. Můžeme se cítit, že s ním nejsme kompatibilní nebo ještě hůř – že jsme vadné. Ne, vůbec. Sice existuje diagnóza „nedostatek sexuální touhy“ a jde o nejčastější sexuální dysfunkci u českých žen – podle zatím posledních dat z průzkumu sexuality Čechů jí trpí 36 procent žen. Není  to ale celé jinak? A hledaly jsme? Nebo jsme se prostě spokojily s tím, že po dětech je chuť na sex už jen výjimečná a sex v dlouhodobých vztazích prostě není? Nevěřte tomu a jděte hledat! 😉

Něco málo o mně – hledačce sexuálního grálu

Jsem novinářka, se kterou se mluví o sexu. Prošla jsem za svou kariéru několika médii – Lidovkami, Hospodářkami, neziskovým sektorem, reklamní agenturou, školstvím, dobrovolnictvím i řádně prožitou mateřskou dovolenou. Krátce po čtyřicítce jsem dozrála k tomu, že své komunikační dovednosti a lásku k networkingu začnu vkládat do témat, která mě zajímají nejvíc: těch spojených se sexem. Píšu knihuweb Hledání sexuálního grálu o životním hledání sexuálního uspokojení, taky o tom tweetuju a točím podcast MILFka a Katolík. Zajímá mě, jak to se sexem kdo má. Mojí misí v rámci Hledání sexuálního grálu je podporovat svobodné prožívání sexuality a otevřenou komunikaci o sexu. A také mapovat, jak to se sexem fakt je.

Oslavte den zamilovaných s Tchibo

Oslavte den zamilovaných s Tchibo

Využijte jedinečné nabídky na našem e-shopu nebo si zpestřete kávu speciálním potiskem nebo fotkou přímo na pěnu v obchodech Tchibo.

Jdu na to
Pokud se vám článek líbil, mohlo by vás také zajímat
Další články