Právě čtete

Chia svačina do skla

132691  
Sdílet: 

Chia svačina do skla

Když už jsme u těch novoročních předsevzetí, určitě na sebe kladete vysoké nároky, co se týče lepšího stravování v novém roce. Já taky. A skvělé na tom je, že možností je opravdu hodně. Třeba zrovna chia semínka. Vtrhla k nám na trh jako moderní superpotravina, ale vlastně mě ani nenapadlo pátrat po jejich původu. Tak tady je malý průvodce.

8. 1. 2016 2 min. čtení Kateřina Winterová
Chia svačina do skla

Chia semínka jsou plodem šalvěje hispánské, což je jednoletá bylina, asi metr vysoká, pocházející z čeledi hluchavkovitých. Pěstuje se hlavně v horských oblastech Jižní Ameriky a v Austrálii, kde se jí v současnosti vyprodukuje nejvíc. Je starověkou plodinou Aztéků a Mayů, kteří ji používali i jako platidlo.

Chia semínka jsou bezlepková, obsahují mnoho vlákniny, omega 3-nenasycených mastných kyselin a vápníku. Sama nemají výraznou chuť, dají se tedy přidávat do jiných pokrmů. Do pečiva, do nápojů a třeba v kombinaci s ovocem a granolou k snídani nebo svačině. Chia v tekutinách, tedy i v žaludku, skvěle bobtná, podobně jako lněné semínko, a vytváří tak výživný rosol zahánějící pocit hladu. Indiáni to měli celkem vychytaný. Jak to tak studuju, stačilo jim maté, guarana a chia semínko a měli o hlad postaráno. A vy budete mít taky. Stačí si přes noc připravit chia, ráno ho spolu s ovocem a vločkami naládovat do sklenice a při dopoledním prokrastinování v práci ho pěkně spapat. Pěkný den!

ch snidane7.12.2015 stateo00352

Suroviny:

2 polévkové lžíce chia semínek
2 dcl vanilkového sójového nápoje
4 polévkové lžíce müsli či granoly
granátové jablko
banán, borůvky
1 čajová lžičky zeleného ječmene

Postup:

Chia semínka zalijeme sójovým nápojem a necháme přes noc nabobtnat. Já semínka občas zamíchám, aby rovnoměrně nasákla tekutinu. Semínka podobně jako namočený len zgelovatí. Pak už je jen plníme do sklenice nebo misky, střídavě s ovocem a müsli či granolou. Směs můžeme zasypat i zeleným ječmenem. Granátové jablko rozřízneme napříč a poklepem na slupku semínka vyklepeme ven nebo je klasicky vyškrábneme jídelním nožem.

ch snidane7.12.2015 stateo00533

Čtěte také

Letos nepečte. Mlsejte raw cukroví
Letos nepečte. Mlsejte raw cukroví24658
Bezlepkové linecké cukroví
Bezlepkové linecké cukroví13104
Vánoční cukroví ve zdravém kabátku
Vánoční cukroví ve zdravém kabátku11879
Další články