Právě čtete

Domácí zázvorové a další „panáky“. Vážně jsou prospěšné?

9408  
Sdílet: 

Domácí zázvorové a další „panáky“. Vážně jsou prospěšné?

Zdravé shoty neboli panáky zdraví se stávají hitem snad každého podzimu i jara. Doporučují se především na posílení imunity. Je dobré je do jídelníčku zakomponovat? Nebo bychom této vlně neměli podléhat? Vyplatí se je kupovat, nebo je lepší si je připravit doma sami? A co dalšího pro posílení imunity můžeme ještě udělat?

30. 10. 2020 2 min. čtení Yummy Paleo
Domácí zázvorové a další „panáky“. Vážně jsou prospěšné?

Takový jeden malý zdravý „panák“ je v podstatě koncentrované množství vitamínů a enzymů, který se získá z odšťavnění ovoce, zeleniny, bylinek a kořenů. Tím pádem vás rovnou musí napadnout, že jich do sebe díky tomu dostaneme o dost více, než kdybychom takové množství potravin snědli na jedno posezení. Ale je tomu skutečně tak?

Myslím, že žádný ranní koncentrovaný lok nespasí naše zdraví, pokud se nezaměříme na vyvážený jídelníček založený na velkém množství zeleniny obecně. Potom nám rozhodně takové doplňky mohou pomoci zvládnout náročná období zatížená stresem či nachlazením.

Z čeho se připravují?

Nejčastěji se připravují z kořenů (zázvoru a kurkumy), z listové zeleniny (kadeřávek, špenát, mangold…), z bylinek (petržel, bazalka, koriandr) či divokých bylin.

Na zmírnění se pak přidávají citrusy (citrón, limeta, pomeranč, pomelo, grep) nebo šťavnaté ovoce jako jablka a hrušky. Zázvor je skvělý lék na nevolnost. Nejenže zklidňuje žaludek, ale také podporuje trávení. Díky vysokému obsahu vitamínu C a hořčíku zvyšuje imunitu a bojuje proti infekci. Dodává také vitalitu a energii, pomáhá regulovat tělesnou hmotnost a udržovat duševní pohodu. Proto když cítím, že na mě něco leze, pobolívá mě v krku nebo nejsem „ve své kůži“, sáhnu většinou po něm.

Totéž platí i pro kurkumu. Do tzv. shotů (panáků) nebo šťáv, kde je kurkuma obsažená, je dobré přidat i špetku čerstvě namletého černého pepře, který obsahuje piperin. Ten totiž znásobuje pozitivní účinky kurkumy. Pokud nemáte přístup k čerstvé kurkumě, použijte klidně práškovou v biokvalitě.

Nicméně takové výhody lze získat i ze spousty dalších dostupných zdrojů. Já z nich mám nejraději například domácí vývary, fermentovanou zeleninu, pokud spěchám, tak i ranní smoothie či například zlaté mléko. Na všechno ode mě dostanete návod níže. :-) A ideální je tyto různé zdroje kombinovat a doplňovat je do jídelníčku pravidelně podle potřeby.

Čtěte také: Domácí fermentované limonádyfermentovaná zelenina jsou skvělými pomocníky při posilování imunity.

Kdy a jak je nejlepší dopřát si zdravého panáka?

Obecně je dobré si shot dopřát hned ráno po sklenici čisté vody. Stejně jako u odšťavňování, i u těchto panáků volím lokální a sezónní potraviny. A nejraději v biokvalitě nebo od farmářů – chemicky neošetřované.

Vitamíny udělají svou práci a dostanou se přesně tam, kam mají. Vzpruží tělo a probudí mysl – já mám pocit, že daleko více než ranní káva.

Nejlepší je připravovat si takové shoty v namáhavém období každý den čerstvé. Když ale nemám čas, připravuji si ten nejjednodušší rovnou ve větším množství. A tím nejjednodušším mám na mysli velký kus zázvoru se šťávou z citrónů. Směsi na zdravé panáky uchovávám v uzavřené skleněné lahvi ale maximálně týden.

A jaké jsou možné varianty domácí přípravy?

  1. Odšťavněte zhruba 2 cm oloupaného zázvoru, přidejte šťávu z ½ citrónu
  2. Odšťavněte hrst listů červeného zelí, 1 jablko a zhruba 2 cm oloupaného zázvoru
  3. Odšťavněte ½ pomeranče, zhruba 3 cm oloupané čerstvé kurkumy a přidejte špetku čerstvě mletého černého pepře
  4. Odšťavněte 1 mrkev, zhruba 2 cm oloupané čerstvé kurkumy a přidejte špetku čerstvě mletého černého pepře
  5. Odšťavněte 3 stonky řapíkatého celeru, hrst špenátu a 2 cm oloupaného zázvoru

Při domácí přípravě se neobejdete bez odšťavňovače. Pokud budete chtít sáhnout po kupovaných lahvičkách, mějte na paměti, že pravděpodobně nebudete znát kvalitu použitých potravin a často ani datum výroby. Určitě si dejte pozor na ty, které ve svém složení obsahují navíc cukr. Ten tam rozhodně nepatří, ale bohužel i takové výrobky se objevují. Buďte také připraveni dát za jeden takový lok částku od 39 do 90 korun.

Moje další oblíbené varianty zdravého pití posilujícího imunitu

Pro mě je to jednoznačně zlaté mléko a domácí vývar. Ráda si dám ale i citrusové smoothie.

Zlaté mléko se připravuje z ořechového mléka spolu s kurkumou. Největší parádu pro sebe a děti ale uděláte s domácím vývarem, do kterého už při vaření klidně přihoďte kus zázvoru a podávejte ho čistý v hrníčku místo čaje. Děti to budou v zimě milovat stejně jako vy. Přidat můžete i čerstvý koriandr.

Zakomponujte do svého jídelníčku pravidelně i probiotický fermentovaný kvas z červené řepy. Nebo si připravte hřejivé smoothie s pomerančem. Klasikou je také nakládaný zázvor v medu.

Recept na zlaté mléko

Z uvedených ingrediencí připravíte jeden hrnek zlatého mléka. Příprava je rychlá – zabere jen pět minut.

zdravé shoty

Ingredience:

  • 1/2 lžičky ghí (nebo másla)
  • 1 lžička čerstvé kurkumy
  • 1 lžička čerstvého zázvoru
  • 1 hrnek domácího kešú mléka (nebo jiného rostlinného mléka, vhodné je např. mandlové, kokosové)
  • 1 lžička medu – dle chuti
  • 1/2 lžičky kokosového oleje
  • špetka skořice

Postup:

  1. V kastrůlku rozehřejte ghí, přidejte nastrouhanou kurkumu a zázvor, chvilku restujte a poté zalijte mlékem.
  2. Prohřívejte a před bodem varu sejměte z plotýnky. Přidejte med a kokosový olej a na pár sekund prošlehejte tyčovým mixérem.
  3. Nalijte do hrnku přes sítko a posypte špetkou skořice. A podávejte.

Jak si to zjednodušit?

Místo čerstvého zázvoru a kurkumy můžete přidat i ½ lžičky mletého sušeného zázvoru a 1 lžičku mleté kurkumy. Koření nasypte rovnou do mléka v kastrůlku a společně prohřívejte, poté přidejte zbytek ingrediencí a promixujte ponorným mixérem. Při servírování nemusíte cedit přes sítko.

Kuřecí vývar se zázvorem

Příprava vývaru zabere mnohem více času než příprava zlatého mléka, ale určitě se vyplatí. Vařit můžete klidně jen 4 hodiny, ale já vývar nechávám táhnout třeba i 24 hodin. Podle tohoto receptu připravíte 3 litry.

Ingredience:

  • 1 celý kuřecí skelet od farmáře
  • 4 kuřecí stehna s kostí a kůží od farmáře (nebo křídla)
  • 3–3,5 l vody
  • cca 70 g čerstvého zázvoru
  • 1 svitek skořice
  • 1 cibule, oloupaná a rozpůlená
  • 5 hvězdiček badyánu
  • 1 lžíce jablečného octa
  • cca 2 lžičky mořské soli
  • 12 kuliček pepře
  • citron nebo limeta k podávání

Postup:

  1. Vložte do hrnce skelet spolu se stehny, zalijte vodou a přiveďte k varu.
  2. Zázvor podélně rozpulte a lehce ho naklepejte paličkou na maso. Spolu se skořicí, cibulí a badyánem ho opražte nasucho na pánvi. Rozvinou se jejich vůně.
  3. Poté přidejte do hrnce opražený obsah pánve spolu s jablečným octem, solí a pepřem, stáhněte plamen a táhněte vývar 4–24 hodin (dle vašich možností a preferencí).
  4. Popřípadě vložte vše najednou do pomalého hrnce, zvolte si počet hodin a stupeň (I nebo II) a táhněte vývar v něm. Za mě: čím déle, tím lépe.
  5. Jakmile bude hotovo, vývar sceďte přes nerezový cedník. Nalijte porci do hrníčku, zakápněte šťávou z citrónu nebo limety a vypijte.
  6. Volitelně přidejte také koriandr a chilli vločky. Čistý vývar skladujte ve sklenicích v lednici maximálně 4 dny nebo ho zamrazte.

Můj tip k vývaru:

V případě zamrazení nalijte vývar do sklenice jenom cca 4 cm pod okraj. Nebojte se a klidně do vývaru přidejte místo skořice a badyánu pro nás typičtější bobkový list a nové koření. Ale určitě nezapomeňte v závěru při servírování na limetu nebo citrón.

Smoothie s pomerančem

Smoothie jsou stále hodně oblíbené. Já mám na podzim ráda to pomerančové, které mě příjemně prohřeje. Podle mého receptu připravíte 2 porce během pěti minut.

zdravé shoty

Ingredience:

  • 1 velký pomeranč
  • 1 mrkev
  • 1 mražený banán – případně ale klidně čerstvý
  • 1/4 hrnku kešú oříšků
  • 1 hrnek filtrované vody
  • ½ hrnku domácího kuřecího vývaru (případně použijte i zeleninový)
  • 1 lžička kurkumy – pokud seženete čerstvou, tak použijte cca 2cm nastrouhaný kousek
  • cca 1,5cm kousek čerstvého zázvoru
  • ¼ lžičky kardamomu, volitelně
  • ½ lžičky vanilkového extraktu, volitelně

Postup:

  1. Pomeranč omyjte, nakrájejte na silné plátky a odkrájejte slupku. Dužinu vložte do nádoby mixéru.
  2. Oloupejte mrkev, omyjte a pokrájejte na libovolně silné plátky. Přidejte je k pomeranči.
  3. Přidejte také všechny ostatní ingredience a mixujte 1–2 minuty dohladka, podle výkonnosti vašeho mixéru.

Zázvor v medu

Zázvorová pasta v medu se skvěle hodí do čajů nebo zlatého mléka, ale dá se konzumovat také syrová.

Připravte si zázvorovou pastu naloženou v medu. Oškrábejte a nastrouhejte najemno čerstvý zázvor a přidejte med, tak aby bylo vše ponořeno a promícháno. Tedy množství a poměry jsou zcela na vás.

Nechte „fermentovat“ na lince 24 hodin. Pak pastu skladujte v lednici. Pokud necháte zázvor v medu fermentovat na lince týden, už ho nepřidávejte do teplých nápojů, ale konzumujte cca ½ lžičky až lžičku zasyrova. Takto po týdnu je skutečně prokvašený. Skladujte poté také v lednici.

Výbava do kuchyně

Výbava do kuchyně

Vyberte si pomocníky do kuchyně, aby se vám vařilo ještě lépe.

Do e-shopu
Pokud se vám článek líbil, mohlo by vás také zajímat
Další články